Geçtiğimiz hafta Avrupa'yı etkisi altına alan ve Almanya'da 100'den fazla ölüme neden olan su baskınları bu defa da Asya'yı vurdu. Çin'in Henan eyaletinde aşırı yağış seli beraberinde getirdi. Çin devlet ajansından alınan bilgilere göre, Henan'a bağlı Zhengzhou kentinde dünkü yağışların ardından 12 kişi hayatını kaybetti, 100 binden fazla kişi ise bölgeden tahliye edildi.

KONTROLÜ ÇOK ZOR
Zhengzhou yerel yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, "selin kontrol durumunun çok zor olduğu" belirtilerek, felaketin seviyesi "olağanüstü yüksek" olarak tanımlandı. Henan eyaletinde 17 Temmuz'dan bu yana belirli aralıklarla etkisi artıran sağanak yağış su baskınlarını da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz günlerde eyaletin başkenti Zhengzhou'daki metro ağı sular altında kalmış, çok sayıda yolcu mahsur duruma düşmüştü.

Almanya Başbakanı Merkel, sel bölgesinde: Tablo korkutucu Almanya Başbakanı Merkel, sel bölgesinde: Tablo korkutucu Almanya Şansöylesi Angela Merkel, selin vurduğu bölgede incelemelerde bulundu. Merkel, gördüğü manzara karşısında dehşete düştüğünü söyledi.
Almanya’yı sel vurdu: Onlarca ölü, binlerce kayıp Almanya’yı sel vurdu: Onlarca ölü, binlerce kayıp Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 165'e yükseldi. Selde kaybolan 700 kişiden ise haber alınamadığı bildirildi.