Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplatısında gazetecilerin yönelttiği soruları cevaplandırdı. Taliban'la alakalı iddiaların da çokça gündeme alındığı toplantıda Psaki,  Taliban'a karşı yürütülen yaptırımların gevşetilmesinin hiç gündeme gelmediğini, sürecin eylemlere göre değerlendireceğini belirtti.

"TALİBAN'I EYLEMLERİNE GÖRE YARGILAYACAĞIZ"

ABD'nin Afganistan'da bankacılık sisteminin çökmemesi için Taliban'a getirilen bazı yaptırımları kaldırmayı düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine Psaki, "Afganistan ile ilgili neler yapılabileceğine bakıyoruz ancak şu anda Taliban'a yaptırımların kaldırılması hiç gündemde yok. Taliban liderlerine yönelik yaptırımları ya da örgütün uluslararası finansal sistemlere erişimlerine getirdiğimiz kısıtlamalarda bir değişiklik yok. Biz Taliban'ı eylemlerine göre yargılayacağız, atılacak adımlar konusunda uluslararası toplumla yakın iş birliği içinde olacağız." dedi.

ABD'YE TAHLİYE EDİLEN KİŞİLERİN YÜDE 70'İ AFGAN VATANDAŞLAR

Afganistan'da kaldığı belirtilen yaklaşık 100-200 ABD vatandaşıyla da yakın temas halinde olduklarını vurgulayan Psaki, şu anda ABD'nin Afgan hava sahasında kontrolü bulunmadığını söyledi.

Psaki, Afganistan'dan tahliye edilerek ABD'ye getirilen kişiler hakkında, "Afganistan'dan tahliye operasyonumuz kapsamında 17-31 tarihleri arasında ABD'ye 31 bin 107 kişi getirildi. Bunlardan yüzde 14'ü yani 4 bin 446'sı ABD vatandaşı, yüzde 9'u yani 2 bin 785'i yeşil kart sahibi, yüzde 77'si yani 23 bin 876'sı da Özel Göçmen Vizesine başvurmaya hak kazanan Afganlardı." ifadesini kullandı.

ABD'de resmi süreçleri tamamlanana kadar Afgan mültecilerin askeri üslerde bekletildiğine işaret eden Psaki, bu üslerin toplam kapasitesini 50 bine çıkarmayı planladıklarını dile getirdi.

İLGİNÇ KÜRTAJ DİYALOĞU

Öte yandan Psaki ile basın odasında bulunan erkek muhabir arasında Teksas'ta dün yürürlüğe giren ve kadınların hamileliklerinin 6'ncı haftasından sonra kürtaj olmasını yasaklayan tartışmalı yasaya ilişkin ilginç bir diyalog yaşandı.

Muhabirin, "Katoliklik desteklemezken, Katolik olan Biden neden kürtajı destekliyor?" sorusu üzerine, "Biliyorum bu tarz seçimlerle hiç karşılaşmadın hiç hamile de kalmadın, ancak kadınlar için bu çok zor bir seçim." ifadesini kullandı.

ABD Afganistan'dan çekildi! Taliban'dan zafer açıklaması geldi ABD Afganistan'dan çekildi! Taliban'dan zafer açıklaması geldi ABD Savunma Bakanlığı, ABD askerlerinin Afganistan'dan geri çeklime sürecinin tamamlandığını duyurmasının ardından, Taliban havaya ateş ederek zafer açıklaması yaptı.

ABD’nin korktuğu oldu! Taliban Black Hawk helikopterini ilk kez uçurdu ABD’nin korktuğu oldu! Taliban Black Hawk helikopterini ilk kez uçurdu Yaklaşık 20 yıl sonra Afganistan’da kontrolü tekrar ele alan Taliban, ABD’nin ağır silahlarını ele geçirdi. Taliban’ın ele geçirdiği malzemelerden biri de 6 milyon dolarlık ABD yapımı Black Hawk helikopteri. Ortaya çıkan yeni görüntülerde Taliban’ın valilik binası üzerinde uçuş yaptığı görüldü.