Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesinde bulunan Norilsk kentinde Rusya Acil Durumlar Bakanı Yevgeny Zinichev'in, bakanlığa bağlı birimler arası arama-kurtarma tatbikatı sırasında hayatını kaybettiği bildirildi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Acil Durumlar Bakanı Yevgeny Zinichev Norilsk'te kentinde Kuzey Kutup bölgesinde yaşanabilecek acil durumlara karşı düzenlenen bir tatbikat sırasında, bir kişinin hayatını kurtarmak adına yapılan tatbikat sırasında trajik bir şekilde hayatını kaybettiğini size bildirmekten dolayı üzgünüz” denildi.

TATBİKAT GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Öte yandan Rus medyasına göre tatbikat sırasında kıyı kenarında duran bir kişi suya düşerken, Bakan Zinichev de söz konusu kişiyi kurtarmak için suya atladığı sırada kayaya çarptı ve helikopterle hastaneye götürüldüğü sırada hayatını kaybetti.

2018'DE GÖREVE BAŞLAMIŞTI

55 yaşındaki Bakan Zinichev, Norilsk kentindeki temasları kapsamında dün bir itfaiye istasyonunun inşaatını denetlemişti. 18 Ağustos 1966’da Rusya’nın St. Petersburg şehrinde doğan Zinichev, 1984-1986 yılları arasında Sovyetler Birliği Kuzey Filosu’nda görev yaptı. 1987’den sonra çeşitli kurumların kademelerinde görev alan Zinichev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın korumalığını da üstlendi. Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) başkan yardımcılığını da yapan Zinichev, 18 Mayıs 2018 tarihinden beri Rusya Acil Durumlar Bakanlığının başında bulunuyordu.

Rus Bakan Şoygu: “Hayalim Sibirya’ya dönmek” Rus Bakan Şoygu: “Hayalim Sibirya’ya dönmek” Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, en büyük hayalinin, kentler inşa etmek için Sibirya’ya dönmek olduğunu söyledi.

Rus Bakan açıkladı: Türkiye'den izin bekliyoruz Rus Bakan açıkladı: Türkiye'den izin bekliyoruz Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Rus şirketlerinin ürettiği kırmızı et, süt ve deniz ürünlerinin Türkiye’ye ihracatının en yakın zamanda başlamasını beklediklerini belirtti.