İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Sheba Hastanesinin ikinci ve üçüncü doz aşı sonrası vücuttaki antikor seviyesine ilişkin araştırmasının sonuçlarını yayımladı.

Araştırma kapsamında hastanedeki sağlık çalışanlarının ikinci ve üçüncü dozu olduktan bir hafta sonraki antikor seviyeleri karşılaştırıldı.

Karşılaştırma sonucu üçüncü dozun antikor seviyesinin ikincisine oranla 10 kat daha fazla olduğu gözlendi.

3 MİLYONA YAKIN KİŞİ 3. DOZU OLDU

Daha önce kademeli olarak farklı yaş gruplarına üçüncü doz yapılmasına karar veren İsrail yönetimi, son olarak 29 Ağustos'ta 12 yaş üstü kişileri bu gruba eklemişti.

Yaklaşık 9,4 milyon nüfusa sahip İsrail'de 6 milyon 54 bin kişiye Kovid-19 aşısının birinci, 5 milyon 563 bin kişiye ikinci, 2 milyon 966 bin kişiye de üçüncü dozu yapıldı.

UĞUR ŞAHİN 'YÜZDE 95 ETKİLİ' DEMİŞTİ

Daha önce de BioNTech şirketinin CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine konuşmuş, "Zayıflamış bağışıklık savunması olan kişilerin üçüncü aşı yaptırmaları mantıklı olur" demişti. 

Şahin, "Veriler aşının 3. dozda yüzde 95, enfeksiyon kontrolünde yüzde 97 tam korumanın sağlandığını gösteriyor" derken, "İkinci dozdan sonra antikor titresinde artan bir zaman aralığı olduğunu ve Delta varyantına karşı korumanın da antikor titrelerini düşürdüğünü görüyoruz" diye konuşmuştu. 

Japonya'da gündem 3. doz aşı Japonya'da gündem 3. doz aşı Japonya'da tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ve varyantlarıyla mücadele amacıyla vatandaşlara üçüncü doz aşının uygulanması planlanıyor.

İtalya'da 3. doz aşıya yeşil ışık İtalya'da 3. doz aşıya yeşil ışık İtalya Sağlık Bakanı Speranza, 3. doz koronavirüs aşısı için onay verildiğini ve uygulamanın bu ay içinde başlayacağını duyurdu.

İsrail, artan vaka ve ölümleri 3. doz aşı ile kontrol etmek istiyor İsrail, artan vaka ve ölümleri 3. doz aşı ile kontrol etmek istiyor İsrail'de Delta varyantının etkisiyle koronavirüs salgınında vaka sayıları artarken, Tel Aviv yönetimi üçüncü doz aşı ile salgının önünü almayı amaçlıyor.