Atlas Okyanusu’nda yer alan ve İspanya’ya bağlı bulunan Kanarya Adaları’nın en büyük beşinci adası olan La Palma’da yanardağ patladı. Patlama sonrası gökyüzüne siyah ve beyaz dumanlar yükselirken, lavların yerleşim yerlerine doğru ilerlediği de bildirildi.

İNSANLAR TAHLİYE EDİLDİ
Yerel saatle 15.12’de meydana gelen patlamanın ardından bölgede bulunan yaklaşık 40 kişinin tahliye edildiği belirtildi. Yetkililer, adadaki dört seviyeli alarm sistemini ikinci en düşük seviye olan sarı alarmda bırakırken, yanardağın yakınında yaşayan 35 bin kişiye henüz genel tahliye emri vermedi.

PATLAMA 130 DEPREMİN ARDINDAN OLDU
İspanyol Ulusal Coğrafya Enstitüsü (ING) tarafından yapılan açıklamada, patlamadan bir kaç saat önce Cumbre Vieja Milli Parkı’nda 3.8 büyüklüğe kadar ulaşan 130 depremin kaydedildiği ifade edildi. Yetkililer, yanardağın bulunduğu bölgede bu hafta 22 binden fazla deprem kaydedildiğini aktardı.
Kanarya Adaları Volkanik Riskleri Önleme İdaresi, ise depremler sonrasında yeni bir volkanik patlama ihtimalinin yüksek olduğu konusunda uyardı.
Yerel basında yer alan haberlerde, Cumbre Vieja Milli Parkı çevresinde bazı bölgelerde yangın çıktığı ifade edildi. Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yanardağın çevresinde bulunan kasaba ve köylerde yaşayan daha fazla sakinin tahliyesine yardımcı olmaları için askerlerin adaya konuşlandırıldığı belirtildi.

SON PATLAMA 1971 YILINDA OLMUŞTU
La Palma'da kaydedilen en eski volkanik patlamanın 1430 yılında gerçekleşirken, 1971'deki son volkanik patlamada ise lav akıntılarının yakınında fotoğraf çeken 1 kişi hayatını kaybetmiş, bölgede maddi hasar ise meydana gelmemişti.

Meksika'daki Popocatepetl Yanardağı'nda patlama oldu Meksika'daki Popocatepetl Yanardağı'nda patlama oldu Meksika'da yer alan Popocatepetl Yanardağında dün gece ve bugün 2 ayrı patlama meydana geldi. Patlama anı kameralarla kayda alınırken yanardağın kraterinden gaz ve duman çıktığı ve lavların yakın mesafeye düştüğü de görüldü.

ABD alarmda! Yanardağda bir gecede 140'tan fazla deprem oldu ABD alarmda! Yanardağda bir gecede 140'tan fazla deprem oldu ABD'nin Hawaii eyaletinde bulunan ve dünyanın en aktif volkanlarından biri olan Kilauea Yanardağı'nda gece boyunca 140'tan fazla deprem olduğu tespit edildi.