Meksika'daki resmi kaynaklardan alınan bilgiye göre, Popocatepetl Yanardağı'nın tekrardan faaliyete geçmesi üzerine bölgede 2 ayrı patlama meydana geldi. Patlamalar sonrası uzmanlardan bölgede yaşayan vatandaşlara, duman ve kül yağışı sebebiyle oluşabilecek zararlara yönelik uyarılar yapıldı. 

İKİ AYRI PATLAMA YAŞANDI
Morelos ve Puebla kentlerinin sınırında bulunan Popocatepetl Yanardağı faaliyete geçti. Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (Cenapred) tarafından yapılan açıklamada, Popocatepetl Yanardağı’nda yerel saatle 02.38 ve 06.19 saatlerinde iki ayrı patlama kaydedildiği belirtilerek, yanardağın her iki patlamada da havaya duman ve kül püskürttüğü aktarıldı.

DUMAN VE KÜL BULUTU  METREYE KADAR ULAŞTI
Yanardağ ağzından çıkan ve patlamaların etkisiyle bin 500 metre yüksekliğe kadar ulaşan duman ve kül bulutu nedeniyle Morelos ve Meksika eyaletlerinde yaşayan vatandaşları zehirlenmelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran uzmanlar, söz konusu bölgelerde pencerelerin kapalı tutulması ve dışarıya çıkanların ağız ve burunlarını ıslak bezle kapatmalarını tavsiye etti.

 EN SON  17 EYLÜL'DE FAALİYETE GEÇMİŞTİ
Aztek dili olan Nahuatl’da “Duman çıkaran dağ” anlamına gelen Popocatepetl 5 bin 452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın ikinci büyük yanardağı konumunda yer alıyor. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl’in 16 kilometre kuzeyinde ise ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor. Popocatepetl, en son 17 Eylül'de kül ve duman püskürtmüştü.
Öte yandan İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları’nın 5’inci en büyük adası olan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja Yanardağı ise 19 Eylül’den bu yana lav püskürtmeye devam ediyor.

Yüzlerce kişiyi öldüren yanardağ yine faaliyete geçti Yüzlerce kişiyi öldüren yanardağ yine faaliyete geçti Guatemala'da Fuego Yanardağı'nda yine patlama yaşandı. Lavlar 6 kilometre boyunca ilerledi.

Kanarya Adaları’nda kırmızı alarm! Cumbre Vieja yanardağı faaliyete geçti Kanarya Adaları’nda kırmızı alarm! Cumbre Vieja yanardağı faaliyete geçti İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja yanardağı faaliyete geçti. Yanardağ etrafındaki yerleşim yerlerindeki yaklaşık 5 bin kişi bölgeden tahliye edilmeye başladı.

Endonezya'da faaliyete geçen Sinabung Yanardağı kül püskürtmeye başladı Endonezya'da faaliyete geçen Sinabung Yanardağı kül püskürtmeye başladı Endonezya'nın Kuzey Sumatra bölgesinde bulunan Sinabung Yanardağı gökyüzüne kül püskürttü.