Ghebreyesus, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 2021 Genel Forumu'nun açılışında konuştu.

Halen dünya genelinde sağlık çalışanları, yaşlılar, kronik rahatsızlıkları bulunanlar ve diğer savunmasız gruplar gibi en yüksek risk grubundaki insanlar için 2,4 milyar dolarlık Kovid-19 aşısına ihtiyaç duyulduğunu belirten Ghebreyesus, "Aşılar var, ancak en çok ihtiyaç duyan insanlar bu aşılara ulaşamıyor." dedi.

"SEYAHAT KISITLAMALARININ KALDIRILMASI" ÇAĞRISINDA BULUNULDU

Ghebreyesus, bu yıl gerçekleştirilen Dünya Sağlık Asemblesi'nde uluslararası halk sağlığı acil durumları sırasında "seyahat kısıtlamalarının kaldırılması" çağrısında bulunulduğunu anımsatarak, özellikle aşı üretimindeki engellerin kalkması için kısıtlamaların kaldırılmasının önemine dikkati çekti.

DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala ise "Ticaret sistemi, aşı eşitsizliğini azaltmak ve okyanuslarımızdan iklimimize kadar başka yerlerdeki acil zorluklarla mücadele etmemize yardımcı olmak için daha fazlasını yapabilir ve yapmalıdır." ifadesini kullandı.

DSÖ, Covid-19'un kökenini yeniden araştıracak DSÖ, Covid-19'un kökenini yeniden araştıracak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'de ortaya çıkan koronavirüsün kökenine ilişkin araştırmalarını yeniden başlatacağını duyurdu.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus'tan Lübnan ve Afganistan açıklaması DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus'tan Lübnan ve Afganistan açıklaması Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Afganistan ve Lübnan ziyaretlerinde yaptığı incelemelerin sonucunda iki ülkede halk sağlığının risk altında olduğunu söyledi.