Irak'ta genel seçimler için oy verme işlemi sabah saatleriyle birlikte başladı. Saat 18.00'e kadar sürecek olan oy verme işleminin ardından sayım başlayacak. Seçimler nedeniyle güvenlik güçleri seçim merkezlerinin çevresindeki önlemleri üst düzeye çıkardı. Oy vermeye gelenler seçim merkezlerinin önünde kurulan kontrol noktalarında aramadan geçirilecek.

SINIRLAR KAPATILDI
Seçmenlerin seçim merkezlerine cep telefonu sokmasına da izin verilmeyecek. Havalimanları ve kara sınırları oy verme işlemi bitene kadar kapalı olacak. 40 milyon nüfuslu ülkede 24 milyondan fazla seçmen bulunuyor. Bu seçimlerde 329 sandalyeli meclis için 3 bin 249 aday yarışacak. 877 yabancı gözlemci seçimleri izleyecek.

Irak Yüksek Seçim Komiserliği'nin 24 saat içerisinde seçim sonuçlarını duyurması bekleniyor. Bu seçimler, Ekim 2019'da dönemin hükümetine karşı patlak veren gösterilerden sonra ilk erken genel seçim özelliği taşıyor.


Irak seçimlerinde Başbakan Kazımi oy kullanırken

IRAK BAŞBAKANI KAZIMİ OYUNU KULLANDI
Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, erken genel seçimlerde oyunu kullanarak, "Oyunu kullanan ilk seçmen olarak kayıtlara geçmek istedim." dedi. Irak haber ajansının haberine göre, Kazımi, Yeşil Bölge’de bir seçim merkezinde oy verdi. Iraklıları oy kullanmaya çağıran Kazımi, "Oyunu kullanan ilk seçmen olarak kayıtlara geçmek istedim. Bu seçimler, sokağa çıkma yasağının olmadığı ilk seçim." dedi. Iraklı Şii din adamı ve siyasetçi Ammar el-Hekim ile eski başbakanlardan Nuri el-Maliki de erken saatlerde oylarını kullandı.

Irak Cumhurbaşkanı Salih, Biden ile görüştü Irak Cumhurbaşkanı Salih, Biden ile görüştü ​ABD'nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 76. Güvenlik Konseyi toplantısına katılan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi.
Irak Başbakanı Kazımi: İran ile ilişkilerimizin en iyi dönemi Irak Başbakanı Kazımi: İran ile ilişkilerimizin en iyi dönemi Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkesi ile İran'ın aralarındaki ilişkinin tarihin en iyi döneminde olduğunu söyledi.