Almanya Başbakanı Angela Merkel veda ziyareti için Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 yıllık iktidarının ardından siyaseti bırakacak olan Merkel ile son kez Huber Köşkü’nde görüştü. Liderler görüşmeye geçmeden önce Boğaz manzarası izlediler.

SON KEZ GÖRÜŞTÜLER

16 yıldır Almanya’yı yöneten başbakan Angela Merkel siyasete nokta koymaya hazırlanıyor. Görevindeki son günlerinde veda turlarına başlayan Merkel, bu amaçla Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli vesilelerle Türkiye’de ve yurt dışında defalarca bir araya geldiği Merkel’le son kez görüştü.

AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ DEĞERLENDİRİLECEK

Erdoğan'ın daveti üzerine Huber Köşkü'nde başlayan görüşmede Türkiye ile Almanya ve Avrupa Birliği ilişkileri değerlendirilecek. Suriye, Libya ve Afganistan başta olmak üzere uluslararası meseleler de ele alındı.

GOLF ARACINA BİNDİLER

Görüşmeden önce Erdoğan ile golf aracına binen Merkel, köşkün sahil kısmındaki alana geldi. Türkiye ve Almanya bayrağının yanında duran iki lider, burada bekleyen yerli ve yabancı çok sayıda gazeteciyi selamladı. Daha sonra iki lider, görüşme için buradan ayrıldı.

Görüşmenin ardından iki lider gazetecilerin sorularını cevapladı. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan imam hatip açıklaması: Fetret dönemini biz bitirdik Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan imam hatip açıklaması: Fetret dönemini biz bitirdik İstanbul’da "70. Yılında İmam Hatip Okulları ve Türkiye'de Din Eğitimi Uluslararası Sempozyumu"nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, katsayı uygulamasının kaldırılarak eğitim sisteminin 4+4+4'e çevrilmesiyle imam hatiplerin üzerindeki fetret dönemini sona erdirdiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'ye yeni bir harekatın olup olmayacağına ilişkin ''Mücadelemiz bundan sonraki süreçte çok daha farklı şekilde devam edecektir'' dedi. Afganistan'dan gelen heyetle yapılan görüşmeye ilişkin de konuşan Erdoğan, Taliban'ın dünyada bir kabul arayışları içerisinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika yolcusu Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika yolcusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 günlük Angola, Nijerya ve Togo turu 17 Ekim Pazar günü başlayacak. Ziyaretler, İstanbul’da düzenlenecek Türkiye- Afrika III. Ekonomi ve İş Forumu ile Üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi öncesinde büyük önem taşıyor.