Basın toplantısında gazetecilerin soruları yanıtlayan Price, Yunanistan ile ABD arasında dün imzalanan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın Doğu Akdeniz’de nasıl bir etki edeceğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“DOĞU AKDENİZDE’Kİ GERİLİMİ DÜŞÜRME ÇABALARINI DESTİKLİYORUZ”

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Price, Yunanistan ile ABD arasında imzalanan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyona nasıl etki edeceğine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: "Yunanistan ve Türkiye arasındaki istikşafi müzakerelerin devamı da dahil olmak üzere, Doğu Akdeniz'deki gerilimi düşürme çabalarını destekliyoruz. Prensip olarak, tüm devletleri deniz yetki sınırlarının birleştirilmesine ilişkin sorunlarını diyalog yoluyla ve uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl bir şekilde çözmeye teşvik ediyoruz. Bildiğiniz gibi ABD genellikle diğer devletlerin deniz sınırı anlaşmazlıklarını nasıl çözmeleri gerektiği konusunda bir pozisyon almıyor."

SINIR ÖTESİ SALDIRILARI DURDURMANIN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütü YPG/PKK’nın Suriye üzerinden Türkiye’ye yönelik saldırılarını artırması üzerine bu bölgelere operasyon düzenleme sinyali verdiğine ilişkin bir soruya ise Price, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yönelik sınır ötesi saldırıları kınadıklarını yineledi. Price, Suriye’de ateşkes hatlarını korumanın ve sınır ötesi saldırıları durdurmanın önemine vurgu yaptı.

“TÜRKİYE İLE PEK ÇOK ÇIKARIMIZ VAR”

Tüm tarafları Suriye'de istikrarı artırmak ve çatışmaya siyasi bir çözüm için çalışmak için ateşkes bölgelerini korumaları ve bunlara saygı duymaları gerektiğini kaydeden Price, “NATO müttefikimiz Türkiye ile pek çok çıkarımız var. Terörle mücadele bunlardan biri; Suriye'deki çatışmayı sona erdirmek diğer biri ve bölgede kötü niyetli aktörleri caydırmak da bir diğeridir. Suriye'deki çatışmayı sürdürülebilir bir şekilde sona erdirmek için Türk müttefiklerimizle ortak çıkarlarımız var.” değerlendirmesinde bulundu. Sözcü, Suriye’deki savaşın bitirilmesi konusunda ABD’nin bölgedeki ortaklarla olduğu gibi Ankara ile de istişare içinde olduğunu belirtti.

ABD sınırlarını tam aşılı yabancılara açıyor ABD sınırlarını tam aşılı yabancılara açıyor Amerika Birleşik Devletleri, salgın nedeniyle kapalı tuttuğu tüm kara ve hava sınırlarını, tam aşılı yabancı ülke vatandaşlarına 8 Kasım’dan itibaren açacağını duyurdu.

Putin ABD'ye meydan okudu: Füzelerimiz şehirleri haritadan silebilir Putin ABD'ye meydan okudu: Füzelerimiz şehirleri haritadan silebilir Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Anti Balistik Füze Anlaşması'ndan çelilmesinina ardından Rusya ile ABD arasında silahlanma yarışının başladığını belirtti. Putin iki devlet arasındaki silahları kıyaslayarak, Rusya'nın geliştirdiği füzelerin ABD'den daha hızlı olduğunun altını çizdi.

ABD üçüncü dozda 'Moderna' dedi ABD üçüncü dozda 'Moderna' dedi ABD Federal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Moderna’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının üçüncü dozuna acil kullanım izni verilmesini önerdi.