Özbekistan'da seçmenler 2016 yılında yapılan erken seçimin ardından ilk kez cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gitti. Yasa gereği sadece siyasi partilerin aday gösterebildiği seçimde, aralarında mevcut Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in de bulunduğu 5 aday yarıştı. 2016'da gerçekleştirilen son cumhurbaşkanlığı seçimini 3 rakibi karşısında, seçmenlerin yüzde 88,61'inin oyunu alan Mirziyoyev kazanmıştı.

TÜRKİYE DE YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada seçiminin yüksek bir katılım oranıyla barış ve huzur ortamında gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyulduğunu belirtti. Türkiye'nin köklü bağlara sahip olduğu Özbekistan'ın istikrar ve refahına büyük önem verdiği belirtilen açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlarının dost ve kardeş Özbekistan için hayırlı olmasını diliyoruz. Stratejik ortağımız Özbekistan’la ilişkilerimizin bölgesel güvenlik, istikrar ve refaha katkıda bulunacak şekilde her alanda geliştirilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz" ifadesine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Özbekistan'a seçim tebriği Dışişleri Bakanlığı'ndan Özbekistan'a seçim tebriği Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçları sonrası Özbekistan için bir tebrik mesajı yayımladı.

Özbekistan'a bağımsızlık hediyemiz Özbekistan'a bağımsızlık hediyemiz Özbekistan'ın 30. Bağımsızlık Günü dolayısıyla inşa edilen Bağımsızlık Anıtı, Özbek halkının 3 bin yıllık köklü tarihinin izlerini taşıyor.