İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, kamuoyuna yaptığı açıklamada, Allonnes kentindeki bir caminin "radikal İslam'ı" savunduğu gerekçesiyle 6 aylığına kapatılması kararından memnun olduğunu aktardı.

13 DERNEK DAHA KAPATILDI

Caminin yöneticilerinin banka hesaplarına da el konulduğu ifade eden Darmanin, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un göreve başlamasından bu yana 13 derneğin kapatıldığı bilgisini paylaştı.

YIL SONUNA KADAR 7 CAMİ DAHA KAPATILACAK

Darmanin, yıl sonuna kadar 7 cami ve derneğin daha "nefreti" yaydığı ve "radikal İslamcılığı" savunduğu gerekçesiyle kapatılacağını belirtti. Ülkedeki 2 bin 500 camiden 92'sine yapılan denetlemelerin sonucunda 21'inin kapatıldığını ifade eden Darmanin, Eylül 2020'den bu yana 36 bin yabancının, kamu düzenini tehdit ettiği gerekçesiyle oturum izinlerinin iptal edildiğini söyledi.

FRANSA’DA CAMİ RAHATSIZLIĞI

Fransa'da bugüne kadar Müslümanlara ait birçok dernek çeşitli gerekçelerle feshedilmişti. Sarthe Valiliğinden 25 Ekim'de yapılan açıklamada, Allonnes'da 300 kişilik cemaate sahip caminin "radikal İslam'ı savunduğu" gerekçesiyle 6 ay kapatıldığı ifade edilmişti. Caminin yöneticilerinin ülkede düzenlenen terör saldırılarını meşrulaştırdığı öne sürülmüştü.

AYRILIKÇI YASASI ELEŞTİRİLİYOR

Paris yönetimi, ağustosta kabul ettiği "ayrılıkçı" yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması yer alıyor.

İsrail ve Fransa'dan gizli toplantı: Gündem 'casus yazılım' İsrail ve Fransa'dan gizli toplantı: Gündem 'casus yazılım' İsrail ve Fransa'nın İsrailli firmaya ait 'casus yazılım'ı konuşmak üzere gizli bir toplantı düzenlediği iddia edildi.

Fransa, İngiltere'yi tehdit etti: 8 gün içinde misilleme yapılacak Fransa, İngiltere'yi tehdit etti: 8 gün içinde misilleme yapılacak Fransa, İngiliz sularında avlanmaları için balıkçılarına lisans vermemeye devam etmesi halinde İngiltere'ye karşı 8 gün içinde misilleme yapılacağını duyurdu.

Yunanistan'ı karıştıran tartışma! Fransa için Afrika'ya asker gönderebilir Yunanistan'ı karıştıran tartışma! Fransa için Afrika'ya asker gönderebilir Yunanistan'da, Fransa ile 28 Eylül'de imzalanan anlaşma gereği, Yunan askerlerinin Afrika'da görev alması ihtimali tartışılıyor. Ana muhalefet ise bölgeden uzak durulmasını istiyor.