İklim değişikliği tüm dünyanın ilgilendiren konuların başında geliyor. Ülkeler gelecek olan tehlike ile yakından ilgileniyor, önlem almaya çalışıyor. Dünya Bankasının, iklim değişikliğine ilişkin "Groundswell Africa: Batı Afrika Ülkelerinde İç İklim Göçü" raporu yayımlandı.

'EVLERİNİ TERKETMEK ZORUNDA KALABİLİRLER'

Raporda, Afrika'nın birçok bölgesinde gelecek 30 yılda milyonlarca insanın iklim değişikliği nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalabileceği vurgulandı.

İklimsel değişikliklere bağlı göçlerin kaçınılmaz olduğu belirtilen raporda, demografik ve sosyo-ekonomik faktörlere bağlı etkilerinin ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği kaydedildi.

Raporda, "Nijer, Nijerya ve Senegal'in 2050'ye kadar en yüksek sayıda iç iklim göçmenine sahip olacağı tahmin ediliyor. Kötümser senaryoda göçmen sayısı Nijer'de 19,1 milyon, Nijerya'da 9,4 milyon ve Senegal'de 1 milyona ulaşacak." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Kenya, Uganda, Burundi ve Ruanda gibi Doğu Afrika ülkelerinde de iklimsel değişikliklere bağlı olarak göçlerin yaşanabileceğinin altı çizildi.

Rapora göre, gerekli tedbirler alınmazsa Doğu Afrika'da 2050'ye kadar 38,5 milyon kişi göç edebilir.

Avrupa gözden düştü! Afrika'da Çin ile yarışıyoruz Avrupa gözden düştü! Afrika'da Çin ile yarışıyoruz Batı’ya yüz çeviren Afrika ülkeleri, siyasi ve ekonomik alanda Türkiye ve Çin ile ortaklık yapıyor. Afrika ile ticaretini 20 yılda 6 kat artıran Türkiye ile Çin arasında rekabet yaşanıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Korktukça bu zulüm Afrika'yı kuşatacak Cumhurbaşkanı Erdoğan: Korktukça bu zulüm Afrika'yı kuşatacak Batılı ülkelerin Afrika'yı yıllarca sömürdüğüne dikkat çeken Erdoğan, "Zulüm hâlâ devam ediyor. Adil bir dünya talebimiz var. El ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor. Korktukça bu zulüm, Afrika'yı kuşatacaktır" dedi.