ABD'deki Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, federal çalışanlara uygulanan Covid-19 aşı zorunluluğunun, ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Üyesi Utah Vekili Cumhuriyetçi Chris Stewart, Kongre'deki bir oturumda, bünyesinde 18 kuruluşu barındıran istihbarat topluluğunun birçok üyesinin iş gücünün yüzde 40'ının hala aşılanmadığının altını çizdi.

BİNLERCE İSTİHBARAT ÇALIŞANI İŞİNDEN OLABİLİR
Bilgilerin gizliliği nedeniyle söz konusu kuruluşların ismini vermeyen Stewart, aşı olmayı reddeden binlerce istihbarat çalışanının federal aşı zorunluluğu nedeniyle işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğunu ve bunun da ülkenin ulusal güvenliğine büyük bir tehdit doğurabileceğini vurguladı.

Stewart, Biden yönetimine, tıbbi ya da başka sağlam temellerle aşı olmayı reddeden daha çok kişinin aşıdan muaf tutulması için düzenleme yapılması çağrısında bulunarak, "Eğer bunca insanı aşı olmadıkları için işten çıkarırsak ne olacak?" dedi.

DEMOKRATLAR AŞI ZORUNLULUĞUNU SAVUNUYOR
Illinois Vekili Darin LaHood da Stewart'ın endişelerinin doğru olduğunu belirterek, aşı nedeniyle binlerce istihbaratçının işten çıkarılmasının hem ABD'yi hem de tüm dünyayı büyük oranda etkileyeceği değerlendirmesinde bulundu. Demokrat isimler, federal hükümetin aşı zorunluluğunu savunarak, ülkenin sağlık açısından güvenliği için herkesin aşı olması gerektiğini söylüyor.

ABD’de kamu çalışanları için Covid-19 aşısı zorunluluğu başladı! ABD’de kamu çalışanları için Covid-19 aşısı zorunluluğu başladı! ABD’nin New York şehrinde, aşıyla ilgili yeni uygulama getirildi. 29 Ekim itibarıyla kamu çalışanlarının Covid-19 aşısı yaptırma zorunluluğu getirildi. Yapılan açıklamada, bu hafta 2 binden fazla itfaiyecinin sağlık iznine ayrıldığı, yaklaşık 9 bin belediye çalışanının da ücretsiz izne çıkarıldığı bildirildi.

Pfizer COVID-19 hapının ölüm oranını yüzde 90 oranında azalttığını duyurdu. Pfizer COVID-19 hapının ölüm oranını yüzde 90 oranında azalttığını duyurdu. Pfizer’ın yaptığı açıklamaya göre koronavirüse karşı ilk kullanılacak olan ilacın yetişkinlerde hastaneye yatış oranını yaklaşık yüzde 90 oranında azalttığını açıkladı.