La Palma adasındaki yanardağ felaketi iki aydır devam ediyor. Patlamalar ve lav akışı azaldı ancak ada halkının halen yaşam riski bulunmakta.

LAV FELAKETİNDE İLK CAN KAYBI

Volkan felaketinden ilk can kaybı haberi de geldi. 72 yaşındaki bir kişi evinin çatısındaki külleri temizlediği sırada metrelerce yükseklikten düştü. Olay yerinde hayatını kaybetti.

2 BİN 623 BİNA KÜL OLDU

Yanardağ şimdiye kadar büyük çoğunluğu konut 2 bin 623 binayı küle döndürdü. 111 bina da kısmi zarar gördü.

HAVA KİRLİLİĞİ ARTIYOR

Yanardağ günde 12 ila 15 bin ton arasında kükürt dioksit yayıyor. Bu durum bölgede hava kirliliğine neden oluyor. Kirlilikteki artış nedeniyle okullara da bir günlüğüne ara verildi.

YOLLAR LAVLARLA KAPLANDI

Volkandan çıkan lavlar ise bölgede bin 42 hektarlık alana yayıldı. Yaklaşık 77 kilometrelik yol tamamen lavlarla kaplandı.

KÜÇÜK ADACIKLAR OLUŞTU

Üç noktadan denize dökülen lavlar ada kıyısında 41 hektarlık bir platform oluşturdu. Uzmanlar, 19 Eylül'den bu yana aktif olan volkanın kısa vadede sönmesini beklemiyor.

İspanya ile kritik imzalar atıldı! Erdoğan'dan AB'ye net mesaj İspanya ile kritik imzalar atıldı! Erdoğan'dan AB'ye net mesaj Türkiye ile İspanya arasındaki Hükümetlerarası 7. Zirve sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Hükümet Başkanı Pedro Sanchez ile görüşmesinin ardından anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan açıklamalarında, "Avrupa Birliğinin artık ülkemizle ilişkilerine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşması ve somut adımlar atması gerekiyor." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya Başkanı ile mutabık kaldıklarını ifade ederek "Büyük bir uçak gemisi yapmayı hedefliyoruz" dedi.

Falcao İspanya'da da 'sakat' Falcao İspanya'da da 'sakat' Galatasaray'da mücadele ettiği dönem sakatlıklar yönünden bir türlü yüzü gülmeyen ve sarı-kırmızılı camianın beklentilerini karşılayamayan Radamel Falcao, transfer olduğu Rayo Vallecano'da da sakatlık kabusuyla karşı karşıya geldi.

İspanya’da ağlara dev güneş balığı takıldı! 2 ton ağırlığında İspanya’da ağlara dev güneş balığı takıldı! 2 ton ağırlığında İspanya’da 2 ton ağırlığında bir güneş balığının yakalandığı belirtildi. Ceuta açıklarında yakalanan güneş balığının, bölgede nadir görülen bir tür olduğu belirtildi. Yakalanan balığı ise 3,2 metre uzunluğunda ve 2,9 metre genişliğinde olduğu aktarıldı.