Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden tek ülke olan El Salvador’dan çılgın bir hamle geldi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, gelir, mülk ve sermaye kazancı vergilerinden muaf olacak bir Bitcoin şehri inşa edeceklerini söyledi.

BITCOIN ŞEHRİ KURUYOR

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele dün düzenlediği Bitcoin partisinde ülkenin doğusundaki Conchagua Yanardağı’nın etrafında dairesel şekilde “Bitcoin City” adında bir Bitcoin şehri kuracaklarını duyurdu. Projenin bir hayal olmadığını ifade eden Bukele, Bitcoin City’nin arazisi için hükümetin destek vereceğini ve yatırımcıları çekeceğini belirtti.

300 BİN BITCOIN’E MAL OLACAK

Bukele, şehrin inşası veya ne zaman tamamlanacağı konusunda tarih vermezken, şehrin kurulumunun yaklaşık 300 bin Bitcoin'e mal olacağını tahmin ettiğini açıkladı.

GELİR VERGİSİ UYGULANMAYCAK

Her şeyin dijital olacağı Bitcoin City’de iş ve teknoloji yatırımlarını kolaylaştırmak için ofis alanları, sosyal tesisler ve yeşil alanlar yer alacak. Gelir vergisi uygulamasının olmayacağı açıklanan şehirde, sadece katma değer vergisi (KDV) alınacak ve toplanan vergilerin yarısı şehrin inşaasına yatırım yapmak için diğer yarısı da şehrin bakım-onarımı için kullanılacak. Bitcoin madenciliği için gerek enerjinin ise yanardağının jeotermal enerjisinden yararlanılacağı açıklandı.

PROJE TEPKİ ÇEKTİ

Yaklaşık 2 ay önce Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke olan El Salvador’da halk ekonomik sıkıntılar ile mücadele ederken, söz konusu proje birçok kesimin tepkisini çekti.

Bitcoin 120 teravat elektrik tüketimiyle eleştirilerin hedefinde: Bitcoin 120 teravat elektrik tüketimiyle eleştirilerin hedefinde: Kripto para birimi Bitcoin, yıllık 120 teravat elektrik tüketiyor. Bitcoin tükettiği elektrikle Türkiye’nin yıllık tüketiminin yüzde 41’i oranında enerji harcamış oluyor. Ülkelerin elektrik tüketimi ile kıyaslandığı zaman ise Bitcoin, tüm ülkeler arasında 32’inci sırada yer alıyor.

Kripto para piyasasında sert düşüş: Bitcoin 59 bin dolar seviyesine indi Kripto para piyasasında sert düşüş: Bitcoin 59 bin dolar seviyesine indi Kripto para piyasalarında düşüş devam ediyor. Yaşanan düşüşte ABD Başkanı Joe Biden'ın imzaladığı tasarının etkisinin olduğu görülürken, piyasaların öncü para birimi olan Bitcoin, 24 saatte yüzde 2.9 düşüş gösterdi.

Bitcoin’i geliştiren Satoshi Nakamoto’nun serveti açıklandı! Bitcoin’i geliştiren Satoshi Nakamoto’nun serveti açıklandı! En büyük kripto para birimi olarak bilinen Bitcoin’i geliştiren Satoshi Nakamoto’nun kripto parada yaşanan artışla dünyanın en zengin 15’inci kişisi olduğu açıklandı. Nakamoto'nun bireysel servetinin 73 milyar dolar olduğu açıklanırken, 750 bin ila 1.1 milyon BTC arasındaki kripto varlıklarının olduğunun tahmin edildiği belirtildi.