Rusya, İdlib' e hava saldırısı düzenledi. İdlib’e yapılan hava saldırılarıyla ilgili muhaliflere ait uçak gözlem evi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Lazkiye'deki Hımeymim üssünden kalkan Rus savaş uçağının saldırılar düzenlediği bilgisini paylaştı.

Sivil savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre, Talite köyündeki hava saldırılarında 2 sivil hayatını kaybetti. 

İDLİB'DE SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma karar aldı.

Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

İdlib'de pazar yerine saldırı İdlib'de pazar yerine saldırı Esed rejiminden İdlib'in güneyindeki Eriha ilçesindeki bir pazar yerine düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 10 sivil hayatını kaybetti, 35 sivil yaralandı.Ölü ve yaralıların artmasından endişe edliyor.
Rusya'dan İdlib açıklaması: Terörist grupların çıkarılması gerekiyor Rusya'dan İdlib açıklaması: Terörist grupların çıkarılması gerekiyor Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile bir araya geldiği görüşmeden iki ülke arasındaki ilişkiler dışında Suriye konusuna da değinildi. Lavrov, “Terörist grupların İdlib’ten çıkarılması gerekiyor” dedi.