Salgında yeni tip virüsle mücadele sürüyor. Belçika'da yeni tip koronavirüs salgınının başından bu yana görülen en yüksek vaka sayısına 22 Kasım'da rastlandı, bu veri 25 bin 365 olarak kayıtlara geçti.

Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü, Belçika'daki haftalık verilerinin günlük ortalamasını yayımladı.

Buna göre, Belçika'da 16-22 Kasım haftasında yüzde 48'lik artışla günlük ortalama 16 bin 792 vaka görüldü. Günlük test sayısı da yüzde 33'lük artışla 110 bin 100 oldu.

Günlük ortalama can kaybı yüzde 16 artışla 35,7, hastaneye yatırılanların sayısı yüzde 22'lik artışla 303,6 olarak kaydedildi.

Belçika'da yetişkin nüfusun yüzde 75,2'i tam aşılanmış durumda. Can kayıpları bu nedenle geçen seneye oranla daha az seyrediyor.

TEST MERKEZLERİNİN KAPASİTESİ DOLMUŞTU

Ülkede 22 Kasım'da 25 bin 365 kişinin testi pozitif çıktı. Bu, salgının başından bu yana Belçika'da görülen en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti.

Test merkezleri, 22 Kasım'da artan test taleplerine yanıt veremediklerini duyurmuştu.

Nüfusu 11 milyon 400 civarı olan ülkede şimdiye kadar yaklaşık 1 milyon 700 bin kişi virüse yakalandı, 26 bin 800 kişi hayatını kaybetti.

Hükümet 17 Kasım'da sıkılaştırdığı tedbirleri bugün yeniden ele alıyor

Hükümet, sabah erken saatlerden bu yana 17 Kasım'da alınan tedbirlere rağmen salgının seyrinde hafifleme görülmemesi nedeniyle acil toplandı.

Açık havada ve kapalı mekanların bir kısmında kaldırılan maske takma zorunluluğu, kaç kişinin bulunduğuna bakılmaksızın 20 Kasım itibarıyla geri getirilmiş, haftanın 4 günü evden çalışma şart koşulmuştu.

Belçika'da vaka sayıları arttı, tedbirler sıkılaştı Belçika'da vaka sayıları arttı, tedbirler sıkılaştı Belçika hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış nedeniyle maske takma ve evden çalışma zorunluluğu gibi tedbirleri geri getirdi.
Belçika'da aşı yaptırmayan sağlık personelinin işine son verilecek Belçika'da aşı yaptırmayan sağlık personelinin işine son verilecek Koronavirüsle mücadelede, Belçika'da 1 Nisan 2022'den itibaren Kovid-19'a karşı aşı olmayan sağlık çalışanlarının işine son verilmesi kararı alındı.