Koronavirüsün deltadan sonraki varyantı olan omicron varyantı, İspanya’da, Güney Afrika’dan başkent Madrid’e gelen 1 yolcuda tespit edildi. 

Covid-19’un Güney Afrika’da keşfedilen yeni mutasyonu Omicron İspanya’ya sıçradı. Başkent Madrid’de bulunan Gregorio Maranon Hastanesi Mikrobiyoloji Servisi tarafından yapılan açıklamada, Güney Afrika’dan Madrid’e gelen 1 yolcuda Omicron mutasyonunun tespit edildiği aktarıldı.

Açıklamada hastanın sağlık durumunun iyi olduğu bildirilirken, Omicron mutasyonunu teşhis etmek için aynı gün içerisinde sonuç alınmasına olanak sağlayan ultra hızlı bir prosedürün geliştirildiği ifade edildi.


Omicron mutasyonu şu ana kadar Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka, Avusturalya ve İspanya’da tespit edildi.

İspanya, Omicron mutasyonu nedeniyle yüksek riskli olan Bostvana, Svaziland, Lesoto, Mozambik, Nambiya, Güney Afrika ve Zimbabve gibi ülkelerden gelen tüm yolculara aşılı olup olmadıklarına bakmaksızın 10 günlük karantina uygulamasının yanı sıra en geç 72 saat öncesinde yapılmış bir negatif sonuçlu Covid-19 testi sunmalarını zorunlu kılıyor.

Omicron mutasyonu şu ana kadar Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka, Avusturalya ve İspanya’da tespit edildi.

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Koronavirüsün Omicron varyantının vakaları artıyor. Peki şimdiye kadar bu varyant hakkında neler öğrendik, diğer varyantlardan farkı ne ve aşılar işe yarayacak mı? İşte cevaplar....
Çekya'da Omicron varyantı tespit edildi Çekya'da Omicron varyantı tespit edildi Çekya Sağlık Bakanlığı koronavirüsün Omicron varyantının ülkede görüldüğünü açıkladı.