İspanya’da La Palma adasından 19 Eylül’de meydana gelen volkanik patlama sonrası akan lavların şiddeti arttı. Yanardağdan aşağı hızla inen lavlar daha geniş alanları tehdit etmeye başladı. Dakikada 6 metre aşağı inen lavlar önüne gelen alanlara zarar veriyor.TARIM ALANLARI ZARAR GÖRDÜ

Yaklaşık 2 aydır etkisini sürdüren yanardağ patlaması sonrası akan lavlar tarım arazilerini yok etti. Ekonomisinde Muz ve avokadonun önemli olduğu adada bu tarlalarda zarar gördü. 

Lav nehirleri binlerce evi kül etti, geçen hafta bir mezarlık yok oldu. 


Alanı genişleyen lavlar önüne gelen evlere, boş arazilere zarar veriyor. 

İspanya Ulusal Jeolojik Enstitüsü yeni lav çatlaklarının oluştuğunu söyledi 10 haftalık süreçte en az 11 yeni lav akışı olduğunu kaydettiler.Adada durmayan volkanik aktivite nedeniyle 1 hafta havayolu ulaşımı durdu turizmin önemli gelir olduğu Kanarya adaları için bu hafta sonu La Palma’ya tekrar uçuşlar başladı. Adada bu doğal afete rağmen yaralanma ve can kaybı yaşanmadı. 

La Palma adası lavlarla mücadeleye devam ediyor: Sokağa çıkma yasağı getirildi La Palma adası lavlarla mücadeleye devam ediyor: Sokağa çıkma yasağı getirildi İspanya’nın güneybatısında yer alan La Palma Adası, 19 Eylül’den bu yana lavlarla mücadele ediyor. Cumbre Vieja Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar 2 bin 651 binanın yıkılmasına sebep olurken, lavlar 4’üncü koldan deniz akmaya başladı. Adada sokağa çıkma yasağı getirildi.
40 gündür devam ediyor: La Palma Adası'ndaki yanardağ felaketine turist akını 40 gündür devam ediyor: La Palma Adası'ndaki yanardağ felaketine turist akını İspanya’nın La Palma Adası’na turist akını. 40 gündür aktif olarak lav püskürten yanardağı görmek isteyen turistler, adaya akın etti. Ada yetkilileri ise gelen ziyaretçiler için otobüs seferleri düzenledi.