Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı Antony Blinken, AGİT Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı İsveç'in başkenti Stockholm'de devam ederken ikili görüşmelerini sürdürüyor.

Özel görüşmeye geçmeden önce gazetecilere poz veren iki mevkidaş, gazeteciler tarafından soru yağmuruna tutuldu. Yüksek sesle sorular soran gazetecilerin dışarıya alındığı sırada Lavrov şaka yoluyla, "Bize bağırmayın" dedi. Lavrov'un şakası görüşme öncesi ortamı yumuşatırken, ikilinin özel görüşmesindeki gündem yine Ukrayna meselesi oldu. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından Blinken ve Lavrov gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı Antony Blinken, AGİT Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı Stockholm'de devam ederken ikili görüşmelerini sürdürüyor.

"BU KRİZDEN ÇIKIŞIN EN İYİ YOLU DİPLOMASİDİR"

Blinken, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırma ihtimali karşısında kaygıları olduklarını belirterek, "Bu krizden çıkışın en iyi yolu diplomasidir. ABD bunu kolaylaştırmak istiyor. Rusların, Ukrayna'ya yönelik saldırı planlarıyla ilgili derin korkuları var. Bu bizi tamamen zıt bir yöne götürebilir. Bu korkuları sadece biz değil Avrupalı birçok ülke de taşıyor" dedi.

"ÜLKELER ARASINDA DİPLOMAT KRİZİ AŞILABİLİR"

Lavrov ise 2 ülke arasındaki ilişkilerin çözümüyle ilgili konuşarak, "ABD'deki Rus diplomatların karşılaştığı sorunlar var ve bu durum ülkemizdeki ABD diplomatları için de geçerli. Bunu, karşılıklılık ilkesine dayanarak oluşturduk" dedi. Ülkeler arasındaki diplomat krizinin aşılabileceğini belirten Lavrov, "Bu sorunun çok hızlı bir şekilde çözülebileceğini ve böylelikle başkanlarımızın da bizden istediği gibi hala anlaşabileceğimize dair konular olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, AGİT 28. Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katıldı Çavuşoğlu, AGİT 28. Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katıldı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 28. Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katıldı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü.