ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna arasında artmaya devam eden gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu. Moskova’nın “kırmızı çizgilerini” kabul etmeyeceğini söyleyen Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesini zorlaştırmak için kapsamlı girişimler geliştirdiğini söyledi. Biden, “Putin'in daha ileri gitmesini ve insanların yapacağından endişe duyduğu şeyi yapmasını zorlaştırmak için en kapsamlı ve anlamlı olduğuna inandığım adımları bir araya getiriyorum. Rusya'nın eylemlerinin uzun süredir farkındayız ve beklentim Putin ile uzun bir görüşmemiz olacağı yönünde” şeklinde konuştu. İki lider arasında birkaç gün içinde bir video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirilmesi bekleniyor.

UKRAYNA’DAN “RUSYA OCAK AYINDA SALDIRI PLANLIYOR” AÇIKLAMASI

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, dün istihbarat raporlarına dayanarak Rusya'nın Ocak ayı sonuna kadar geniş çaplı bir askeri harekat planladığını, 94 binden fazla Rus askerinin Ukrayna sınırları yakınında konuşlandığını söylemişti. Moskova yönetimi ise Ukrayna ve ABD'yi “istikrar bozucu davranışlarda bulunmakla” suçlarken, Kiev yönetiminin ülkenin doğusunda taarruz başlatmaya hazır olabileceğini öne sürmüş, Ukraynalı yetkililer iddiayı reddetmişti.

Ordudaki aşı zorunluluğunda Biden yönetimine dava Ordudaki aşı zorunluluğunda Biden yönetimine dava ABD'nin Oklahoma eyaleti Valisi Kevin Stitt, emrindeki Ulusal Muhafız birliğine yönelik Covid-19 aşısı zorunluluğunu kaldırarak Biden yönetimine dava açtı.