İngiltere’de patlak veren ve daha sonra Almanya ve Fransa olmak üzere tüm Avrupa'yı etkisi altına alan enerji krizi Avrupa’yı sarmış durumda. Krizin boyutu her geçen gün kötüleşirken Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni'den çarpıcı açıklamalar geldi. 

AVRUPA’DA ENERJİ KRİZİ BÜYÜYOR 

İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsünün (ISPI) ev sahipliğinde bu yıl Roma'da 7'ncisi yapılan MED Akdeniz Diyalog Forumu'na katılan Gentiloni, AB dahilinde öne çıkan enerji ve ekonomi konularını değerlendirdi. Gentiloni, kıta genelinde artan enerji fiyatları konusunda, "Bu iki haftada çözülecek bir konu değil, kolay çözümler yok." değerlendirmesinde bulundu.

ENERJİ TALEBİNDE ARTIŞ 

Pandemiye uyum sağlayan ekonomilerin büyümeye başlaması nedeniyle enerjiye talebinin arttığına işaret eden Gentiloni, "Enerjide düşük arz söz konusu ve bununla birlikte ekonomideki yeniden canlanma da talebi arttırıyor. Norveç ve Cezayir'den gelen gaz maksimum kapasitesine ulaşmış durumda. Rusya'dan gelen gaz ise geçen yılın Ekim-Kasım dönemine göre yüzde 25 daha az. Bu, büyük bir sorun." diye konuştu.

ÇAĞRIDA BULUNDU 

Gentiloni, bu sorun karşısında, hükümetlerin yenilebilir yatırımlar yapmayı sürdürmesi, ekonomik desteğe ihtiyaç duyan insanlara yardım etmeye devam etmesi ve yeşil enerjiye geçişi sürecinde yavaşlama yaşanmaması gerektiğini ifade etti.

PİYASALARA COVİD-19 DARBESİ 

Covid-19 salgınının ekonomi için başlıca sorunlardan biri olmaya devam ettiğini ve toplumlar için belirsizlik oluşturduğunu dile getiren Gentiloni, bununla beraber ekonominin piyasadaki belirsizlikler ve yeni varyant riskinin yol açabileceği salgın karşısında daha dirençli hale geldiğini kaydetti.

Enerjisa Enerji, güvenli ödeme altyapısı için Akbank'la iş birliğine imza attı Enerjisa Enerji, güvenli ödeme altyapısı için Akbank'la iş birliğine imza attı Enerji şirketi Enerjisa Enerji, geleceğin bankacılık deneyimini tasarlarken, Akbank ile 14 ildeki 76 Enerjisa İşlem Merkezi’nin ödeme altyapısının sağlanması için kapsamlı bir iş birliğine imza attı.

Akkök Holding'den ‘Kadın Enerjisi' projesi Akkök Holding'den ‘Kadın Enerjisi' projesi Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarından Akkök Holding, kadınlara ilişkin yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Enerji grubu şirketleri Akenerji, SEDAŞ ve Sepaş Enerji tarafından ortaklaşa yürütülecek ‘Kadın Enerjisi’ projesi kapsamında, çalışanların ortaokul ve lise çağındaki çocuklarına ve üniversite öğrencilerine eğitim hayatlarında; enerji grubu şirketlerindeki kadınlara ise kariyer yolculuklarında destek olunacak.

Enerjisa Enerji, EBRD ile kredi anlaşması imzaladı Enerjisa Enerji, EBRD ile kredi anlaşması imzaladı Enerjisa Enerji, elektrik şebeke ve teknoloji yatırımları ile operasyonlarında kullanmak üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 7 yıl vadeli 110 milyon dolar karşılığı Türk lirası tutarında, ‘kapsayıcı ve yeşil’ odaklı yeni kredi anlaşması imzaladı. Şirket bu yatırımlarıyla 21 milyon kişiye sürdürülebilir ve kaliteli enerji sağlama hedefine katkı sağlayacak.