Pakistan’da yoğun kar yağışı nedeniyle hayat durma noktasına geldi. Pencap eyaletine bağlı Murree ve Galyat bölgesinde dün geceden beri etkili olan kar yağışı nedeniyle yollar kapandı. Kapanan yollarda araçlarında mahsur kalan 21 kişi hayatını kaybetti. 

KURTARMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI 

Hükümet, mahsur kalan vatandaşlar için kurtarma operasyonu başlattı. Pakistan İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, hafta sonu tatili için bölgeye çok sayıda kişinin akın ettiğini belirterek, "Murree, 15-20 yıl aradan sonra çok sayıda turist gördü ve buna bağlı olarak bir kriz yaşandı" ifadelerini kullandı.

BÖLGEYE GİTMEK YASAKLANDI 

Yaklaşık bin aracın bölgede mahsur kaldığını belirten Bakan Ahmed, başkent İslamabad'dan Murree'ye giden yolun kapatıldığını duyurdu. Ahmed, "İnşallah bugün akşama kadar bin aracı kurtaracağız. İnsanları yürüyerek bölgeye gitmesine de izin vermiyoruz. Ziyaret zamanı değil" diyerek sadece yiyecek ve battaniye taşıyan araçların girişine izin verildiğini aktardı.

KIRMIZI ALARM VERİLDİ 

Pencap Eyalet Başbakanı Usman Buzdar ise Murree'yi afet bölgesi ilan etti. Hastanelerde, karakollarda, yönetim ofislerinde ve kurtarma hizmetlerinde de alarm durumuna geçildi.

ÖNCEDEN UYARMIŞLARDI 

Pakistan Meteoroloji Servisi, 6-9 Ocak arasında Murree ve Galyat için yoğun kar yağışı uyarısında bulunmuştu. Son günlerde yoğun kar yağışını görmek için turistik bölgeye 100 binden fazla araç girişi olduğu, bu durumun bölgedeki yollarda büyük bir trafik sıkışıklığına yol açtığı belirtiliyor.

Rusya’dan ABD’ye Kazakistan cevabı: “ABD evinize girdiğinde hayatta kalmak zordur” Rusya’dan ABD’ye Kazakistan cevabı: “ABD evinize girdiğinde hayatta kalmak zordur” ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Kazakistan’a gönderilen Rus askerler hakkındaki açıklamalara Rusya’dan tepki gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “ABD evinize girdiğinde hayatta kalmak, soyulmamak ve tecavüze uğramamak zordur” dedi.

KGAÖ’den Kazakistan’a yardım: 2 bin 500 asker bölgeye sevk edildi KGAÖ’den Kazakistan’a yardım: 2 bin 500 asker bölgeye sevk edildi Kazakistan’da sular durulmuyor. Akaryakıt zammından sonra ortaya çıkan protestolar, şiddetini arttırmaya devam ediyor. Artan gösteriler sonrası Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerinden yardım istedi. Yardıma kulak veren ülke liderleri Kazakistan’a 2 bin 500 asker yolladı. Kazakistan’a ulaşan askerler çatışmanın yoğun olduğu Almatı kentine sevk edildi.

Eski Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Masimov gözaltına alındı Eski Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Masimov gözaltına alındı Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte ülke genelinde protestolar başlamıştı. Artan protestolar çatışmaya dönerken, ülke genelinde kırmızı alarm verildi. Yaşanan olayların ardından eski Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Karim Masimov’un 'devlete ihanet' şüphesiyle gözaltına alındığı duyuruldu.