ABD’nin Texas eyaletinde yer alan Colleyville ilçesindeki Beth Israel Sinagogu’nda dün ayin sırasında 4 kişi silahlı bir kişi tarafından rehin alınmıştı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yapılan açıklamada, saldırganın 44 yaşındaki İngiliz vatandaşı Malik Faysal Akram olduğu duyuruldu. FBI’dan Özel Ajan Matthew DeSarno basına verdiği demeçte, "FBI'ın Kanıt Müdahale Ekibi (ERT) sinagogdaki kanıtları toplamaya devam edecek" ifadelerini kullanarak, "Şu anda diğer kişilerin dahil olduğuna dair bir gösterge yok" dedi.

Yaklaşık 10 saat süren operasyon sonucunda rehine krizi sona ermiş, Akram, SWAT ekipleri tarafından öldürülmüş ve rehineler kurtarılmıştı.

BİDEN REHİNE KRİZİNİ “TERÖR EYLEMİ” OLARAK NİTELENDİRDİ

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, rehine krizini sona erdiren sahadaki yetkililere övgüde bulunarak, "Harika bir iş çıkardılar. Bu bir terör eylemiydi" dedi.
Biden, saldırganın amacının ne olduğunu belirlemek için yeterli bilgi olmadığını ifade ederek, saldırganın silahlarını sokaktan aldığını iddia etti. Biden, silah alım ve satımlarının yanı sıra hayalet silah kaçakçılığı üzerinde sıkı kontrole odaklanma eksikliğinden yakınarak, “Biri sokakta başka birinden bir şey satın alıyorsa böyle bir şeyi durduramazsınız" dedi.

ABD'de silahlı rehine krizi ABD'de silahlı rehine krizi ABD'nin Teksas eyaletinde silahlı bir saldırganın bir sinagogda birçok kişiyi saatlerce rehin aldığı ve Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) olaya müdahale ettiği bildirildi.