Koronavirüsün Omicron varyantı birçok ülkede etkisini sürdürüypr. Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Üç doz aşının tüm mutasyonlara karşı ağır bir hastalık seyrinden koruduğunu söyleyen Lauterbach, yoğun bakım ünitelerindeki durumun alarm verici olduğunu ifade etti. Lauterbach, yoğun bakım ünitelerinin yanı sıra diğer birimlerin de ağır bir yükle karşı karşıya kalabileceğini ifade ederek, bazı birimlerin hasta kabul edemeyecek duruma gelebileceği uyarısında bulundu.

Almanya’da aşı zorunluluğun getirilmesi isteğini yineleyen Lauterbach, Ocak ayı sonunda Federal Meclis’te aşı zorunluluğunun görüşüleceğini belirtti.

Omicron mutasyonunun daha bulaşıcı olduğunu ve çok fazla temas halinde olan gençlerin bu varyanttan daha çok etkilendiğine dikkat çeken Alman Bakan, Omicron’un son mutasyon olmayacağını belirtti. Gelecek haftaların Almanya için oldukça zorlu geçeceğini vurgulayan Lauterbach, “Ek bir koruma olmazsa halkımız ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Dolayısıyla aşıdan başka çıkış yolu yok” diye konuştu.

Omicron Almanya'yı vurdu: Üst üste üçüncü gün vaka rekoru Omicron Almanya'yı vurdu: Üst üste üçüncü gün vaka rekoru Koronavirüsün Omicron varyantı Almanya'da etkili oluyor. Vakaların yüzde 73'ünü bu mutasyonun oluşturduğu belirtilirken, son 24 saatte 92 bin 223 yeni vaka tespit edilmesiyle ülkede salgının başlangıcından bu yana günlük en yüksek vaka sayısı kayıtlara geçti.
Almanya'da fazla doz aşı skandalı: 21 çocuk takip altında Almanya'da fazla doz aşı skandalı: 21 çocuk takip altında Almanya'da hayvanat bahçesi içine kurulan bir aşı merkezinde çocuklara, yetişkin dozda Covid-19 aşısı yapıldığı ortaya çıktı.