İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Beytullahim kentinin güneyindeki Gush Etzion kavşağında bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla Falih Ceradat isimli Filistinliyi öldürdü. Bu olayla ilgili Hamas ve İslami Cihad Hareketi'nden ayrı ayrı açıklama yapıldı.

"GASPÇI İSRAİL"

Hamas "İşgalci, hem askerlerinin hem de yerleşimcilerinin halkımıza ve onun mülklerine yönelik saldırılarının bedelini ödeyecek. Halkımız kendi topraklarında onurlu ve güven içinde bir hayat sürünceye dek direniş güçleri, gaspçı işgalcilerin kabusu olacak" değerlendirmesinde bulundu.

"CERADAT İLE GURUR DUYUYORUZ"

Açıklamada ayrıca "Batı Şeria'nın güneyinde kahramanca bıçaklama eylemini gerçekleştiren şehit Ceradat'la gurur duyulduğu" kaydedildi. "Bıçaklama eyleminin İsrail güçleri ile yerleşimcilerin Batı Şeria, Kudüs ve Necef'teki ihlallerine verilen doğal bir karşılık olduğu" belirtildi.

"MÜCADELEMİZ, KUTSAL MEKANLAR KURTARILANA KADAR SÜRECEK"

İslami Cihad Hareketinin da İsrail askerleri ile yerleşimcilerin işlediği "suçların" cevapsız kalmayacağını ifade etti. Açıklamada, "Yerleşimciler, Batı Şeria, Kudüs ve Necef'te canımıza ve topraklarımıza yönelik ihlallerinin bedelini ödeyecek. Halkımızın mücadelesi, bu topraklar ve kutsal mekanlar işgalden kurtuluncaya kadar sürecek" ifadelerine yer verildi.

İSRAİL'DEN YARGISIZ İNFAZ

İsrail güçleri, "bıçaklı saldırı girişimi" veya "araçla ezme girişimi" iddialarıyla Filistinlilere yönelik ihlallerini sürdürüyor. İnsan hakları örgütleri İsrail'i Filistinlilere karşı yargısız infaz yapmakla suçluyor.

19 yıl tutuklu kalan Filistinli Ahmet: Görmediğim işkence kalmadı 19 yıl tutuklu kalan Filistinli Ahmet: Görmediğim işkence kalmadı İsrail'in, insan zihnini aşan işkence yöntemleri uyguladığını söyleyen Filistinli Ahmet Şükrü el-Kidra “Her anınızı hesaplayıp ona göre bir eziyet, zulüm, sindirme programı uyguluyorlar” dedi

Harry Potter'ın yıldızı Emma Watson'dan Filistin paylaşımı Harry Potter'ın yıldızı Emma Watson'dan Filistin paylaşımı Harry Potter serisinde Hermoine Granger rolüyle akıllara kazınan Emma Watson, sosyal medya hesabından Filistin mücadelesini destekleyen bir paylaşım yaptı. Paylaşıma Müslüman coğrafyalardan çok sayıda beğeni gelirken İsrail kanadınan eleştiriler yükseldi.

İşgalci İsrail 2021 yılında 8 bin Filistinliyi tutukladı İşgalci İsrail 2021 yılında 8 bin Filistinliyi tutukladı Filistinli insan hakları kuruluşları, işgalci İsrail ordusunun 2021 yılında toplam 8 bin Filistinliyi tutukladığını açıkladı.