Koronavirüsün Omicron varyantı birçok ülkede etkisini sürdürüyor. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, parlamentoda yaptığı konuşmada, kısıtlamaların gereğinden bir gün bile uzun süre yürürlükte kalmaması gerektiğini her zaman söylediğini ifade etti.

Hatırlatıcı doz sayılarına dikkati çekerek İngiltere halkının, Avrupa'da en çok antikora sahip toplum olduğunu belirten Javid, "Bu tıbbi önlemler ve vaka sayıları ile hastaneye yatışların zirvesine ulaştığımız olasılığını göz önüne alırsak önümüzdeki hafta önlemleri önemli ölçüde azaltabileceğimiz konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyim." dedi.

Önlemlerin kaldırılmasıyla ilgili kararın 26 Ocak'ta alınması bekleniyor.

Başbakan Boris Johnson, Omicron'un yayılmasını yavaşlatmak amacıyla geçen yıl aralıkta "B Planı" tedbirlerini uygulamaya koymuştu.

MASKE ZORUNLULUĞUNA DEVAM

Plan, mümkünse evden çalışma, toplu ulaşım araçları ve kapalı alanlarda maske takılması ve gece kulüpleri gibi yerlere girişte aşı pasaportu zorunluluğunu içeriyor.

İngiliz basını, ilk aşamada aşı pasaportu uygulamasının kaldırılabileceğini ancak maske zorunluluğunun bir süre devam edebileceğini yazdı.

İngiltere'de vakalar 4 Ocak'ta 218 bini geçmesinin ardından düşüşe geçmişti. Ülkede dün 84 bin 429 vaka ve 85 can kaybı kaydedilmişti.

Ukrayna sınırında kriz büyüyor: İngiltere ve Kanada’dan yeni hamle Ukrayna sınırında kriz büyüyor: İngiltere ve Kanada’dan yeni hamle ABD ile Rusya arasında görüşülen Ukrayna sorunu sonuçsuz kalırken, İngiltere ve Kanada’dan yeni bir hamle geldi. Daha öncesinde askerlerini Ukrayna sınırına yığan Rusya, işgal çanlarını çalmıştı. Oluşan gergin havanın ardından İngiltere Ukrayna'ya tank savar silahı, Kanada da özel harekat askeri gönderdi. İki ülkenin bu hamlesi ise Rusya’yı kızdırmış durumda.
İngiltere, Facebook'a karşı harekete geçti: Kampanya başlatıyor İngiltere, Facebook'a karşı harekete geçti: Kampanya başlatıyor İngiltere hükümeti, teknoloji devi Meta’ya ait Facebook ve Instagram platformlarındaki uçtan uca şifrelemeye karşı harekete geçti. Bunun sebebi olarak ise, uçtan uca şifrelemenin çocuk istismarını önleme çabalarını engellemesi olarak gösteriliyor.