İskoçya'daki bir malikanenin çatısında bulunan ve aralarında Kanuni Sultan Süleyman'ın da yer aldığı 5 Osmanlı padişahının ve Timur İmparatorluğu'nun kurucusu Timur'un  portrelerinin de olduğu 6 tablo İngiliz müzayede evi Sotheby's satışa sunulacak. "Newbattle Türkleri" olarak adlandırılan portrelerin, 50 bin sterlinden açık arttırmaya çıkarılacağı düşünülüyor.

50 BİN STERLİNE SATIŞA SUNULACAK
İskoçya'da soylulardan Lothian Markizi'ne ait bir malikanenin çatı katında bulunan koleksiyon, yaklaşık 100 yıl sonra ilk kez görüldü. 1. Bayezid, 1. Mehmet, 2. Murat ve 2. Bayezid ve Kanuni Sultan Süleyman'a ait portrelerin yanı sıra Timur İmparatorluğu'nun kurucusu Timurlenk'in de tablosunun da yer aldığı eserlerin, 16 yüzyılda İskoçya'daki Newbattle Manastırı'nda asılı olan daha geniş bir portre grubunun parçası olduğu düşünülüyor.

Her biri için 50 bin sterlin (yaklaşık 925 bin TL) başlangıç fiyatı belirlenen portreler, 20 Ocak'ta tamamlanacak açık artırmada yeni sahibini bulacak.

"KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN 43 YAŞINDA RESMEDİLMİŞ"
Sotheby's Ortadoğu Satışları Sorumlusu Benedict Carter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bunların muhtemelen 17. yüzyılda üçüncü Lothian Kontu William Carr tarafından getirildiği düşünülüyor. Bu, Osmanlı grubunun en önemli resmi, kanun koyucu (vazii) Kanuni Sultan Süleyman'a ait. Burada yaklaşık 43 yaşında resmediliyor." dedi.

Tabloda 1537-1538 yıllarının görüldüğünü ifade eden Carter, Kanuni Sultan Süleyman'ın o dönem gücünün zirvesinde olduğunu, hem Safevileri hem de Preveze Deniz Muharebesi'nde Papalık donanmasını yendiğine işaret etti.

Carter, portrenin başka kopyalarının daha önce görüldüğünü, bunlardan birinin de kendileri tarafından geçen sene satıldığını ve şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinde olduğunu söyledi.

Sotheby's yetkilisi, portrelerin en son 1930 yılına kadar Newbattle Manastırı'nda sergilendiğini sonrasında ise unutulduğunu sözlerine ekledi.

Sotheby's tarafından yayınlanan müzayede notuna göre, "Newbattle Türkleri" olarak bilinen portreler, 16. yüzyıl İtalyan Rönesans tarihçisi ve biyografi yazarı Paolo Giovio (1483-1552) tarafından bir araya getirilen hükümdarlar, devlet adamlarının ve diğer önemli şahsiyetlere ait 484 tabloluk koleksiyondaki eserlere dayanıyor.

Osmanlı atlası 1 milyon 250 bin liraya satıldı Osmanlı atlası 1 milyon 250 bin liraya satıldı İngiltere'de tarihî bir evin çatı katında bulunan 200 yıllık Osmanlı atlası, 86 bin 250 sterline satıldı. Eserin İslam dünyasında basılan ilk atlas olduğu belirlendi.

Filistinli aile, Osmanlı askerinin emanetini 106 yıl sonra teslim etti Filistinli aile, Osmanlı askerinin emanetini 106 yıl sonra teslim etti Filistinli aile, 1915 yılında Osmanlı askerinin bez parçasına sararak bıraktığı içi para dolu emaneti Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Demirer’e teslim etti.

353 nadide Osmanlı eseri günümüze ışık tutuyor 353 nadide Osmanlı eseri günümüze ışık tutuyor Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi'nde bulunan Prof. Dr. Sabahattin Zaim Kütüphanesi, Osmanlı Hariciye Nezaretinden günümüze kadar gelmiş 353 adet nadide esere ev sahipliği yapıyor.