ABD'deki çeşitli üniversitelerden bilim insanlarınca oluşturulan Covid-19 Senaryo Modelleme Merkezinin açıklamasına göre, Omicron dalgasında ölümlerin 300 bine kadar çıkabileceği öngörülüyor.

"BULAŞMA ORANI ÇOK YÜKSEK"
Modelleme üzerine çalışan ekibe başkanlık eden Pensilvanya Eyalet Üniversitesinden Katriona Shea, Associated Press’e yaptığı açıklamada, Omicron dalgası sırasında projeksiyonların ABD’de ölümlerin 58 bin ile 305 bin tahminleri arasında değişebileceğini gösterdiğini kaydetti.

Shea, Omicron varyantının genelde hafif atlatılan bir virüs olmasına rağmen bulaşma oranının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, "Birey olarak hasta olma şansınız daha düşük olsa bile genel olarak toplumda daha fazla etki göreceksiniz." dedi.

ABD’de son haftalarda günlük ortalama ölümlerin 1700 civarında seyrettiğine işaret edilerek, modellemelerdeki tahminlerin üst sınırının gerçekleşmesi halinde ilkbaharın başlarında ABD’de Covid-19 ölümlerinin 1 milyonun üzerine çıkabileceği ifade edildi.

ÖLÜMLERİN DÖRTTE ÜÇÜNÜ YAŞŞLI NÜFUS OLUŞTURUYOR
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayımlanan raporda, ülkedeki Kovid-19 ölümlerinin dörtte üçünden fazlasını yaşlı nüfusun oluşturduğu belirtildi.

Raporda, özellikle 85 yaş ve üzeri grup içinde 200 binden fazla Covid-19 ölümü olduğu bildirilerek, bu yaş grubunun ülke nüfusunun yüzde 2’sine denk geldiğine dikkat çekildi.

ABD’de nüfusun yaklaşık yüzde 22’sini oluşturan çocuk nüfusta ise Covid-19 salgınına bağlı ölümlerin yüzde 0,2’den daha az olduğu bilgisi paylaşıldı. Bu grup içinde şimdiye kadar yaklaşık 1100 can kaybı görüldüğü kaydedildi.

ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 6'sını temsil eden 5 yaş altındaki çocuklar arasında ise şu ana kadar 400'den daha az Covid-19 ölümü yaşandığı bildirildi.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley korona oldu ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley korona oldu ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'in Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığı açıklandı.

ABD Yüksek Mahkemesi'nin 'zorunlu aşı' kararına Biden'dan tepki: Hayal kırıklığına uğradım ABD Yüksek Mahkemesi'nin 'zorunlu aşı' kararına Biden'dan tepki: Hayal kırıklığına uğradım ABD'de Joe Biden yönetiminin getirdiği ve 80 milyondan 'büyük işletme' çalışanını etkileyen 'koronavirüs aşısı veya test zorunluluğu' kararı, ABD Anayasa Mahkemesi tarafından durduruldu. Biden, kararın ardından hayal kırıklığına uğradığını ifade etti.

4 ABD’li diplomatta 'Havana Sendromu' görüldü 4 ABD’li diplomatta 'Havana Sendromu' görüldü ABD'nin Cenevre ve Paris'te görevli 4 diplomatında "Havana Sendromu" görüldüğü iddia edildi.