Romanya’da Başbakan Nicolae Ciuca'ya ait doktora tezi krizi ülke siyasetinin gündemine oturdu. Muhalefet Partisi, Başbakan Nicolae Ciuca’nın doktora tezinin bir kısmının “çalıntı” olduğunu iddia etti. Romanyalı bir gazeteci Ciuca’nın 138 sayfalık doktora tezinin üçte birinin çalıntı içerik içerdiğini dile getirdi.

Gazeteci Emilia Sercan konuya ilişkin incelemesin ardından yaptığı açıklamasında, 42 sayfalık içeriğin herhangi bir program tarafından tespit edilemeyecek basılı metinlerden oluştuğunu kaydetti.

Ciuca ise hakkındaki iddiaları reddederek, doktora tezini dönemin “yasal gerekliliklerine” uygun bir şekilde kendisi tarafından yazıldığını dile getirdi. Başbakan Ciuca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, “Bu tür suçlamalar, bilimsel olarak doğrulanamaz” dedi. İddiaların ardından ana muhalefeti oluşturan USR-PLUS birliğinin lideri ve eski Başbakan Dacian Ciolo, Başbakan Ciuca’yı hakkındaki iddiaları açıklık getirmesini istedi.

Geçtiğimiz ay, Ülkenin eski İnovasyon ve Dijitalleşme Bakanı özgeçmişinde yanlış beyan bulunduğu gerekçesiyle istifa emişti.

Otelinin yerine Romanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi Otelinin yerine Romanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi Romanya’da bir turist, aldığı alkolün etkisiyle otelini karıştırdı ve Bükreş’te gece Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi.
Birleşik Ödeme'nin Romanya ofisi açıldı Birleşik Ödeme'nin Romanya ofisi açıldı Türkiye’nin lider fintech şirketi Birleşik Ödeme, bölgesel oyuncu olma hedefi doğrultusunda Azerbaycan’dan sonra ikinci yurtdışı ofisini Romanya’da açtı.