Kanada’nın British Columbia eyaletinde yerli çocukların kaldığı eski bir yatılı okul olan St. Joseph Misyonu Yatılı Okulu yakınlarında 93 isimsiz mezar bulundu.

Williams Lake First Nation (WLFN), radar da dahil olmak üzere çeşitli teknolojileri kullanarak arazide jeofiziksel bir araştırma yaptı. WLFN Şefi Willie Sellars düzenlediği basın toplantısında, mezarların okul arazisinin içinde bulunduğunu açıkladı.


St. Joseph Misyonu Yatılı Okulu yakınlarında 93 isimsiz mezar bulundu.

Sellars, First Nation'ın son 9 ayda yürütülen soruşturmasının jeofizik çalışmalara ek olarak arşiv araştırmalarını ve hayatta kalanlarla kapsamlı röportajları da içerdiğini belirterek, “Bu yolculuk, araştırma ekibimizi insan davranışının en karanlık köşelerine götürdü” dedi.

EN AZ 4 BİN 100 ÇOCUĞUN ÖLDÜĞÜ TAHMİN EDİLİYOR

Sellars ayrıca, çocukların okuldayken kaybolduklarına veya hayatlarını kaybettiklerine dair raporların olduğunu ancak bunların hükümet, kilise yetkilileri ve polis tarafından ‘kasıtlı olarak gizlendiğini’ söyledi.

Ulusal Hakikat ve Uzlaşma Merkezi (NCTR) tarafından yapılan açıklamada ise ölüm kayıtlarına dayanarak okullarda yaklaşık 4 bin 100 çocuğun öldüğünün tahmin edildiği fakat gerçek sayının muhtemelen çok daha yüksek olduğu belirtildi. Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu, yatılı okullara zorla gönderilen çok sayıda yerli çocuğun asla eve dönmediğini de söyledi.

WLFN üyelerinin çoğu, 1891'de açılan ve 1981'e kadar faaliyet gösteren St. Joseph Misyonu Yatılı Okulu’na gitmeye zorlanmıştı. Okul binalarının büyük çoğunluğu 40 yıl önce kapatılmasının ardından yıkıldı.

Kanada'da gıda sıkıntısı: Ülkenin yüzde 60'ı ailelerine yiyecek sağlamakta zorlanıyor Kanada'da gıda sıkıntısı: Ülkenin yüzde 60'ı ailelerine yiyecek sağlamakta zorlanıyor Kanada'da yapılan bir araştırma halkın yaklaşık yüzde 60'ının ailelerine yeterli yiyecek sağlamakta zorlandığını ortaya koydu.
Ukrayna sınırında kriz büyüyor: İngiltere ve Kanada’dan yeni hamle Ukrayna sınırında kriz büyüyor: İngiltere ve Kanada’dan yeni hamle ABD ile Rusya arasında görüşülen Ukrayna sorunu sonuçsuz kalırken, İngiltere ve Kanada’dan yeni bir hamle geldi. Daha öncesinde askerlerini Ukrayna sınırına yığan Rusya, işgal çanlarını çalmıştı. Oluşan gergin havanın ardından İngiltere Ukrayna'ya tank savar silahı, Kanada da özel harekat askeri gönderdi. İki ülkenin bu hamlesi ise Rusya’yı kızdırmış durumda.