Bilim adamları, kendi etrafında dönen bu garip kütlede her 20 dakikada bir muazzam bir enerji patlaması meydana geldiğini bildirdiler. Merkezi Avustralya’da bulunan Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi araştırmacıları tarafından tespit edilen cisim, gökyüzündeki en parlak ışın kaynaklarından biri olarak gösteriliyor.

Merkez, uzayda radyo dalgalarını araştırıyor. Cismin, etrafında güçlü bir manyetik alan olan süper yoğun bir yıldız ya da beyaz bir yıldız parçası olduğu düşünülüyor.

BEKLENMEDİK BİR ŞEYDİ

Avustralya'daki Curtin Üniversitesi'nden araştırma ekibini yöneten astronom Dr. Natasha Hurley-Walker, “Bu nesne, gözlemlerimiz sırasında birkaç saat içinde ortaya çıktı ve kayboldu. Tamamen beklenmedik bir şeydi. Bir astronom için biraz ürkütücüydü de. Zira  gökyüzünde bilinen buna benzer başka bir nesne yok. Nesne bize de çok yakın: Yaklaşık 4.000 ışık yılı uzaklıkta. Galaktik arka bahçemizde" dedi.

Nesne, Murchison Widefield Array (MWA) denilen teleskopla bulundu. Ekip, nesne hakkında daha fazla malumat almak için MWA ile araştırmalara devam ediyor. Araştırma raporu Nature dergisinde yayımlandı.

Türkiye'nin ilk mini uydusu uzaya fırlatıldı Türkiye'nin ilk mini uydusu uzaya fırlatıldı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı'nın, temel haberleşme olaylarının gerçekleştirilmesi amacıyla tasarladıkları Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX roketiyle yola çıktı.

Uzayda goril kostümü giyen astronot gerçeği açıkladı: Komik görünmesi için kurguladık Uzayda goril kostümü giyen astronot gerçeği açıkladı: Komik görünmesi için kurguladık Emekli astronot Scott Kelly, 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) goril kıyafeti giydiği anların sosyal medyada tekrar paylaşılması sonrası olayın perde arkası ile ilgili konuştu. Kelly, videonun tamamen kurgu olduğunu açıkladı.