Fransa’da enflasyon artışı yüzünden alım gücü düşen emekli, memur ve işçiler sokaklara indi. Vatandaşlar, sosyal yardımların arttırılması için taleplerini sıralayıp, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u istifaya davet etti.

MACRON'A İSTİFA ÇAĞRISI
Fransa genelinde 170 noktada, enflasyon artışı yüzünden alım gücü düşen emekliler, memurlar, işçiler sokağa indi. Sendikaların organize ettiği gösterilerde, başkent Paris’teki protestocular tarihi Bastille Meydanı’ndan Maliye Bakanlığına yürüdüler. Hükümetin asgari ücreti ve sosyal yardımları arttırmasını talep eden göstericiler, sık sık Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u istifaya davet ederken, “Kahrolsun kapitalizm” sloganı attı. Gösteriye, iki haftadır grev yapan öğretmenler ile lise öğrencileri de destek verdi.

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ MAAŞLARI İSYANI 
Göstericiler, özellikle asgari ücretin, emekli maaşlarının ve devlet tarafından verilen ev kirası yardımı ile çocuk parasının arttırılması çağrısında bulundular.
Genel Emek Konfederasyonu (CGT), İşçinin Gücü (FO) ve Üniter Sendikalar Federasyonu (FSU) tarafından organize edilen gösteriye, Fransız Demokratik İşçi Konfederasyonu (CFDT) ise üyelerinin çoğunun grevde olması nedeniyle destek veremedi.

Fransa'da bir günde 400 bin vaka Fransa'da bir günde 400 bin vaka Fransa'da son 24 saatte 400 bin 851 kişiye Covid-19 tanısı konuldu. Can kaybı ise 235 oldu.

Fransa'da aşı kartına onay: Sosyal alanlarda test artık geçersiz Fransa'da aşı kartına onay: Sosyal alanlarda test artık geçersiz Fransa'da Covid-19 aşı kartına ilişkin yasa tasarısı onaylandı. Yeni düzenlemeyle birlikte sosyal alanlarda sadece aşıların tamamlandığını gösteren belge istenecek ve test artık geçerli olmayacak.

Kuş gribi Fransa'nın çiftliklerini sarıyor Kuş gribi Fransa'nın çiftliklerini sarıyor Fransa, bir yandan koronavirüsün Omicron varyantıyla bir yandan da kuş gribi mücadele ediyor. Her iki virüs ülkeyi kuşatmış durumda...

Endişe veren haber: Fransa'da 46 mutasyonlu yeni varyant tespit edildi Endişe veren haber: Fransa'da 46 mutasyonlu yeni varyant tespit edildi Fransalı bilim adamları, 46 mutasyon içeren yeni bir varyant tespit ettiklerini duyurdu. Uzmanlar, tespit edilen örnek vakanın Kamerun’dan geldiğini söyledi.