Meksika, tarihi eserlerinin Fransa’daki müzayedede satışa çıkarılmasına karşı harekete geçti. Meksika Kültür Bakanlığı, Fransa'nın başkenti Paris’te yarın yapılacak olan ve aralarında Meksika'ya ait 30 tarihi eserin de satışa çıkarıldığı müzayedeye karşı Fransa makamlarıyla iletişime geçilerek diplomatik yollardan yasal işlem başlatıldığını açıkladı.

MÜZAYEDEDE PERU, EKVADOR VE GUATEMALA'DAN DA YÜZLERCE ESER VAR
Açıklamada ayrıca, satışı yapan şirket Millon Müzayede Evi’ne satışa çıkarılan eserlerin tarihi, sembolik ve kültürel değerlerinin herhangi bir ticari çıkardan üstün olduğu belirtilerek, müzayedeyi durdurmasını talep eden bir mektup gönderildiği duyuruldu.
Millon Müzayede Evi tarafından yapılacak olan müzayedede Meksika’ya ait 30 tarihi eserin yanı sıra Peru, Ekvador ve Guatemala gibi diğer Amerika ülkelerine ait yüzlerce eser bulunuyor.

MEKSİKA, SATIŞI KINADI
Meksika Kültür Bakanı Alejandra Frausto Guerrero yaptığı açıklamada, Meksika tarihine ait bu sanat eserlerinin lüks bir eşya ya da ev dekoru olmadığını ve Meksika ulusunun kültürüne ait parçalar olduğunu belirterek, Meksika hükümetinin bu satışı şiddetle kınadığını söyledi.
Geçtiğimiz yılın kasım ayında yine Fransa’da Artcurial şirketi düzenlediği müzayedede Meksika, diğer Orta Amerika ülkeleri, Eski Mısır, Yunan, İran ve İslami Kültüre ait tarihi eserleri satmış, Meksika hükümeti ise satıştan önce Artcurial şirketine müzayedeyi durdurması için mektup göndermiş ve yasal yollarla şikayette bulunmuştu.
Öte yandan, Meksika hükümeti 1827 yılında çıkarılan bir yasa ile ülke topraklarından sömürge döneminde kaçırılan tüm tarihi eserlerin satışını yasaklamıştı.

ABD’li milyarder 70 milyon dolarlık tarihi eser çaldı: 14 Türkiye’ye iade edilecek ABD’li milyarder 70 milyon dolarlık tarihi eser çaldı: 14 Türkiye’ye iade edilecek ABD’de yaşayan milyarder iş adamı ve koleksiyoncu Micahel Steinhardt, yasa dışı yollarla elde ettiği 70 milyon dolar değerindeki tarihi eserleri, savcılığın verdiği kararla ait olduğu ülkelere iade etmesi karar verildi. Yapılan incelemelerde ise 14 tanesinin Anadolu menşeli olduğu belirlenen tarihi eserlerin Türkiye'ye iade edileceği belirtildi.

Tarihi eser kaçakçısı öğretmenin kasasından servet çıktı Tarihi eser kaçakçısı öğretmenin kasasından servet çıktı Türkiye’de suçtan elde edilen gelire yönelik olarak Adana merkezli 30 ilde yapılan Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda tutuklanan çete lideri eski öğretmenin villasındaki kasadan servet çıktı.