Kongo'da isyancılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 33 asker hayatını kaybetti.  Ulusal basındaki haberlere göre, Kuzey Kivu eyaletinin başkenti Goma şehrinin kuzeyinde bulanan Rutshuru bölgesinde, güvenlik güçleri ile 23 Mart Hareketi (M23) adlı isyancı grup üyeleri arasında salıdan bu yana çatışmalar yaşanıyor.

33 ASKER ÖLDÜ

Çatışmalarda şu ana kadar biri albay, biri tabur komutanı 33 asker hayatını kaybetti. Yaşanan olaylardan dolayı bölge sakinlerinin evlerini terk ederek komşu şehirleri sığınmaya başladığı belirtiyor. KDC'de isyancı gruplar ile hükümet arasında 23 Mart 2009'da imzalanan barış anlaşmasının hükümet tarafından ihlal edildiğini ileri süren M23 hareketi, 2009'da orduya dahil edilen çoğu Tutsi etnik grubundan isyancıların 2012 baharında yeniden ayaklanmasıyla oluşmuş ve adını 23 Mart anlaşmasından almıştı.

Ülkenin Ruanda, Uganda ve Burundi sınırının bulunduğu doğu bölgesi, 20 yıldır altın ve kobalt gibi madenlerin kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırıları ve çatışmalarına sahne oluyor. Silahlı grupların saldırısında binlerce sivil öldü.

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kamyon nehre düştü, 50 kişi öldü Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kamyon nehre düştü, 50 kişi öldü Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin güneyinde katliam gibi bir kaza meydana geldi. 50 kişi bir kamyonun nehre devrilmesi sonucu canından oldu.

 

Kongo'da 1,9 milyon dolarlık altın ele geçirildi Kongo'da 1,9 milyon dolarlık altın ele geçirildi Kongo'da madenden kaçak yollarla altın çıkaran zanlılar yakalandı. Ele geçirilen 31 kilogramlık altının piyasa değerinin 1.9 milyon dolar olduğu açıklandı.