Çin'in Şangay kentinde 50'li yaşlardaki bir Japon vatandaşı casusluk şüphesiyle tutuklandı. Japon basınının diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberlere göre, şahıs geçtiğimiz aralık ayında Şangay'da tutuklandı.

Çin güvenlik otoritelerinin casusluk ve yasaları ihlal etmek suçlamasıyla tutukladığı öğrenilen ismi açıklanmayan Japon vatandaşının sağlık durumunun tespit edilmeye çalışıldığı belirtildi. Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno yaşananları doğrulayarak, Japon makamlarının sürecin takipçisi olduğunu söyledi.

DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU

Çin'de 2014 yılında yürürlüğe giren casusluk yasasının ardından 15 Japon vatandaşı benzer suçlamalarla tutuklanmıştı. Söz konusu şahıslardan 8'i hapis cezalarını tamamladıktan sonra serbest bırakılmış ve Japonya'ya geri dönmüştü.

Duruşmaların kapalı kapılar ardında gerçekleştirildiği iddia edilirken, mahkeme kararlarının detaylarının bilinmemesi uluslararası kamuoyunda eleştirilere neden olmuştu. Son olarak daha önce 12 yıl hapis cezasına çarptırılan 70'li yaşlardaki bir Japon vatandaşının kötüleşen sağlık durumu nedeniyle hayatını kaybettiği kamuoyuna yansımıştı.

Japonya’da kuş gribi alarmı: 3 bin ördek itlaf edilecek Japonya’da kuş gribi alarmı: 3 bin ördek itlaf edilecek Japonya’nın Chiba eyaletinde kuş gribi vakaları görüldü. Tedbir amacıyla 3 bin ördeğin itlaf edileceği açıklandı.

Japonya’da Covid-19 vakaları bir haftada 2.5 kat arttı Japonya’da Covid-19 vakaları bir haftada 2.5 kat arttı Japonya'da son bir haftada tespit edilen Covid-19 vaka sayısı önceki haftaya göre yaklaşık 2.5 kat arttı. Geçen hafta Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 18 bin 523 olarak belirlendi.