Ukrayna'nın Mariupol Belediye Meclisi, Rusya'ya yönelik şok bir suçlamada bulundu. Meclis, Rus uçaklarının yüzlerce sivilin saklandığı Mariupol Dram Tiyatrosu’na bomba yağdırdığını iddia etti. Saldırıda ölenlerin sayısının henüz tespit edilemediği vurgulandı.

"İNSANLIK DIŞI"

Açıklamada, "Uçak, yüzlerce Mariupollu sivilin saklandığı binaya bomba attı. Şehirde yerleşim bölgelerinin bombardımanı devam ettiği için bu korkunç ve insanlık dışı eylemin sonucunu henüz değerlendirmek mümkün değil. Drama Tiyatrosu'nun orta kısmı çöktü ve enkaz, binada bulunan bomba sığınağının girişini engelledi. Mağdurlara ilişkin bilgiler belirleniyor" ifadesi kullanıldı.

"KORKUNÇ BİR SAVAŞ SUÇU"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Mariupol'daki tiyatroya yaptığı saldırıyı korkunç bir savaş suçu olarak nitelendirdi. Kuleba "Yüzlerce masum sivilin saklandığı Drama Tiyatrosu'na Rusya'nın kitlesel saldırısı. Bina şimdi tamamen harap durumda. Ruslar bunun sivil bir sığınak olduğunu biliyor olmalılar. Mariupol'u kurtarın. Rus savaş suçlularını durdurun" ifadesini kullandı.

Belaruslu savaşçılar Rusya ile savaşmak için Lviv’den yola çıktı Belaruslu savaşçılar Rusya ile savaşmak için Lviv’den yola çıktı Rusya’nın saldırıları sonrası Lviv’e gelen Belaruslu savaşçılar Ruslarla mücadele etmek için yola çıktı.

Dev Alman şirketinden Rusya'ya kötü haber Dev Alman şirketinden Rusya'ya kötü haber Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişimleri devam ederken Almanya'nın en büyük şirketi olan E.ON Gazprom doğal gaz şirketinden yeni gaz tedarikinin durdurulduğunu açıkladı.

Türkiye’den Ukrayna-Rusya barışı için yoğun mekik diplomasi Türkiye’den Ukrayna-Rusya barışı için yoğun mekik diplomasi Ukrayna ile Rusya arasında savaşın başladığı ilk günden itibaren barışın tesis edilmesi için arabulucu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan 20’yi aşkın liderle yüz yüz ve telefonda görüşerek başarılı bir mekik diplomasi yürütüyor. Erdoğan bugün bölgedeki son durumu değerlendirmek için Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'yı Ankara'da ağırlarken Dışişleri Bakan Çavuşoğlu ’da bugün Rusya’da, yarın ise Ukrayna’da mevkidaşları ile son gelişmeleri görüşecek.