Rusya-Ukrayna savaşı 21. gününde de hız kesmeden devam ederken, Uluslararası Adalet Divanı'ndan savaşın seyrini değiştirecek bir karar çıktı. Adalet Divanı'ndan yapılan açıklamada "Rusya askeri operasyonu derhal durdurmalı" çağrısı yapılırken, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise kararı "Ukrayna, Rusya'ya karşı zafer kazanmıştır. Rusya kararı uygulayarak işgale son vermeli" şeklinde yorumladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, dünyanın yeterli desteği vermediğini söyleyerek sık sık tepkisini dile getiriyordu.

"UKRAYNA RUSYA'YA KARŞI ZAFER KAZANMIŞTIR"

Uluslararası Adalet Divanı'nın kararını olumlu karşılayan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise "Ukrayna, Rusya'ya karşı zafer kazanmıştır. Rusya kararı uygulayarak işgale son vermeli" şeklinde yorumladı.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savaştaki son gelişmeler ve uygulanan yaptırımlarla ilgili bugün bir konuşma yaparak Ukrayna'ya girme gerekçelerini anlattı. Askeri harekat dışında bir seçeneklerini kalmadığını söyleyen Putin, "Ukrayna yakında nükleer silah sahibi olabilirdi" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Batı'nın Rusya'yı parçalamaya çalıştığını iddia etti.

"BATI KİEV'İ KAN DÖKMEYE İTİYOR"

Harekatın planlandığı gibi gittiğini de aktaran Putin, yaptırımlar hakkında ise "Rusya'nın ve halkımızın güvenliğini sağlayacağız, Ukrayna'nın ülkemize karşı saldırılar için bir kale haline gelmesine müsaade etmeyeceğiz. Batılı ülkeler, paralı asker ve silah temin ederek Kiev'i kan dökmeye itiyor. Batı Rusya'yı parçalamaya çalışıyor fakat başarılı olamayacak. Batı bir yalanlar imparatorluğu. Batı, Rusya'daki sivilleri provoke etmeye çalışıyor. Tüm gezegen, Batı'nın hırsının bedelini ödüyor. Batı'nın problemleri artmaya devam edecek. Ekonomik yaptırımlar Batı ülkeleri üzerinde olumsuz sonuçlara yol açtı. Batı, enerji maliyeti artışı ile karşı karşıya. Fakir ülkelerde açlıktan ölecek olan milyonların hesabını kim verecek?" ifadelerine yer verdi.

"KISITLAMALAR HER SENARYODA UYGULANACAKTI"

Putin yaptırımlara rağmen Rusya'da faaliyetlerini sürdüren firmalara da teşekkür ederek, "ABD'den baskı olmasına rağmen ülkemizde faaliyet gösteren şirketlere teşekkür ederim. Rusya'ya karşı kampanyaya katılanlara da şunu vurgulamak istiyorum: Kısıtlamalar her senaryoda zaten uygulanacaktı. Operasyonumuz Batı için bir sebepti, bahaneydi. Kırım'daki referandumdan sonra da aynısı yaşandı. Kırım halkı özgür iradeleri ile ana vatanlarına katılmak istediklerinde de aynısı oldu" diye konuştu.

Zelenskiy: Ukrayna'yı düşündüğünüzde 11 Eylül'ü hatırlayın Zelenskiy: Ukrayna'yı düşündüğünüzde 11 Eylül'ü hatırlayın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ABD Kongresi'ne hitap etti. Zelenskiy'nin konuşması sırasında ABD'li Kongre üyeleri cumhurbaşkanını ayakta alkışladı. Zelenskiy, hava sahasının kapanmasını istedi.

Zelenskiy'den NATO'ya tepki: Kapıları açık olsaydı savaş 20 gün sürmezdi Zelenskiy'den NATO'ya tepki: Kapıları açık olsaydı savaş 20 gün sürmezdi Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Batılı ülkelere ve NATO'ya hava sahasının kapatılmadığı gerekçesiyle sitem ederek, NATO’nun kapılarının açık olması halinde savaşın 20 gün dahi sürmeyeceğini savundu. Zelenskiy, "Bizi duymuyorlar ya da duymak istemiyorlar. NATO’nun bazı üyeleri kendi kendilerini korkutuyorlar." dedi.

Zelenskiy 19 günlük bilançoyu açıkladı: Rusya Çeçenistan'dan daha fazla kayıp verdi Zelenskiy 19 günlük bilançoyu açıkladı: Rusya Çeçenistan'dan daha fazla kayıp verdi Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'ya işgalinde, 19 gün boyunca Çeçenistan'a girmesinden daha fazla kayıp verdiğini belirtti

Zelenskiy, 16 Mart'ta ABD Kongresine hitap edecek Zelenskiy, 16 Mart'ta ABD Kongresine hitap edecek Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 16 Mart Çarşamba günü ABD Kongre üyelerine hitap edecek.