Afrika kıtasının petrol ve doğal gaz zengini Nijerya'da faaliyet gösteren Nijerya Hava Yolları'nın artan yakıt fiyatları gerekçesiyle yarından itibaren tüm yurt içi uçuşları durduracağı bildirildi.

Nijerya Hava Yolları işletmecilerinden (AON) yapılan açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu yıl yakıt fiyatlarının nerdeyse 4 kat arttığı ve hava yollarının 4 aydır hizmetleri sübvanse etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Ülkede yarından itibaren tüm yurt içi uçuşların durdurulacağı kaydedilen açıklamada, "Dünyadaki hiçbir hava yolu, kısa sürede bu kadar astronomik bir yükselişin bu tür ani şokunu kaldıramaz." denildi.

Açıklamada, AON'un hükümete artan yakıt fiyatları için bir şeyler yapılması gerektiğini ifade ettiği aktarıldı.

Öte yandan, Havacılık Bakanlığı, hava yollarını "operasyonları durdurmanın Nijeryalılar ve küresel yolcular üzerindeki çarpan etkisini dikkate alma" çağrısı yaptı.

Nijeryalı Tüketiciyi Koruma Kurumu ise Nijerya Hava Yolları'nın "Uçuşları durdurmanın yolcular üzerindeki etkisini ve böyle bir eylemle ilgili zorlukların büyüklüğünü dikkate almasını" istedi.

Nijerya'da artan yakıt fiyatları nedeniyle mart ayından bu yana birçok uçuş iptali ve gecikme yaşandı. Uçuş fiyatları da son haftalarda bazı güzergahlarda 3'e katlandı.

Tespit edilen petrol rezervleri yaklaşık 37 milyar varil olan Nijerya, dünyadaki rezervlerin yüzde 3,1'ine sahip.

Ham petrol üretiminde dünyanın ilk 15 ülkesi arasında bulunan Nijerya, dünyada en fazla petrol rezervine sahip 8'inci ülke ve petrol ihracatı bakımından da 6'ncı sırada yer alıyor.

OPEC ülkeleri tarihi açıkladı! Yükselen petrol fiyatları için düğmeye basıldı OPEC ülkeleri tarihi açıkladı! Yükselen petrol fiyatları için düğmeye basıldı Rusya-Ukrayna savaşında 72 gün geride kalırken petrol fiyatlarındaki fiyat dalgalanması devam ediyor. Piyasaların gözü Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne uygulayacağı yaptırımı kararına odaklanırken yeni bir gelişme yaşandı. OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerin (OPEC+), ham petrol üretiminin artırılması çağrılarını Haziran ayına bıraktı. Alınan karar sonrası Brent petrol 113 dolara kadar çıktı. Peki petroldeki yükseliş devam edecek mi? İşte petrol fiyatlarındaki son durum.
Financial Times açıkladı: Çin Rus petrolünü indirimli alıyor Financial Times açıkladı: Çin Rus petrolünü indirimli alıyor Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş 24 Şubat’tan beri devam ediyor. Çin’de bulunan rafinelerin Rusya’dan gizlice petrol aldığı ortaya çıktı. Financial Times'ın haberine göre, Çin'deki rafinedeki görevli bir yetkili, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana, inceleme ve ABD yaptırımlarından kaçınmak için Rus petrol tedarikçileriyle yapılan anlaşmaların kamuya açıklamadığını açıkladı.