Rusya-Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken, ABD'den kiritik bir açıklama geldi. ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA) Başkanı Korgeneral Scott Berrier, Ukrayna'nın Rusya ile devam çatışmalarda 8 ila 10 Rus generalini öldürdüğünü ifade etti.

"UKRAYNA MOTİVE OLMUŞ ASKERLERLE SAHADA"

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA) Başkanı Korgeneral Scott Berrier, ABD Senatosu’nun Silahlı Kuvvetler Komitesi'ne verdiği demeçte, Ukrayna'da devam eden çatışmalar sırasında Ukrayna'nın 8 ila 10 Rus generali öldürdüğünü ifade etti. Berrier, Ukrayna ordusunun Rus ordusundan çok daha küçük olmasına rağmen motive olmuş askerlerle sahada olduğunu ifade ederek, "Ukraynalıların ülkelerini savunma konusunda haklı olduğunu düşünüyorum. Uzaklardaki bölgelerden gelen Rus askerlerinin bunu gerçekten anladığından emin değilim" dedi.

"GENERAL ÖLÜMLERİ YÜKSEK ORANDA ABD TARAFINDAN SAĞLANAN İSTİHBARATLA GERÇEKLEŞTİ"

ABD'li yetkililer, Ukrayna’daki çatışmalarda hayatını kaybeden Rus general sayısını yakından takip ederken, söz konusu sayısının modern bir ordu için alışılmadık derecede yüksek olduğu belirtildi. Yetkililer, bu alışılmadık derecede yüksek general ölümlerini kısmen ABD tarafından Ukrayna’ya sağlanan istihbarat desteğine bağlarken, bazı yetkililer ise bunun Rus generallerinin Ukrayna topraklarında normalden çok daha fazla ilerlemeye zorlanmasından kaynaklandığını öne sürdü.

Litvanya Ukrayna işgalini soykırım olarak tanıdı Litvanya Ukrayna işgalini soykırım olarak tanıdı Litvanya Parlamentosu oy birliğiyle, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşını "soykırım" olarak tanıma kararı aldı. Böylelikle Litvanya, Ukrayna işgalini "soykırım" olarak tanıyan ilk ülke oldu.

ABD'de 1941'de kullanılan yasa Ukrayna için yürürlükte ABD'de 1941'de kullanılan yasa Ukrayna için yürürlükte ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya silah verilmesini kolaylaştıracak yasayı imzaladı. ABD en son II. Dünya Savaşı'na girmeden önce İngiltere ve diğer müttefiklerine ekipman sağlamak için bu yasayı kullanmıştı.

Bulgarlar, Rusya ve Ukrayna için birbirine girdi Bulgarlar, Rusya ve Ukrayna için birbirine girdi Bulgaristan'da bir kesim 9 Mayıs Avrupa Günü, bir kesim de Rusya'nın Zafer Günü'nü kutladı. Başkent Sofya'da karşı karşıya gelen gruplar birbirine girdi.

Müziği bırakıp cepheye koşan Ukraynalı asker “Mariupol Kuşu” olarak adlandırılıyor Müziği bırakıp cepheye koşan Ukraynalı asker “Mariupol Kuşu” olarak adlandırılıyor Ukrayna’da ismi sadece Kateryna olarak açıklanan 21 yaşındaki kadın, müziği bırakarak geçen sene orduya katıldı. Genç asker, Rusya’nın ülkeyi işgaliyle bir anda kendisini savaşın içinde buldu.