ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Ofisinden (OFAC) yapılan yazılı açıklamaya göre, Amerikan firmaları, YPG/PKK'nın işgali altındaki Suriye'nin kuzeydoğu ve kuzeybatısında bölgelere Suriye yaptırımlarına takılmadan artık yatırım yapabilecek.

OFAC'ın açıklamasına göre söz konusu bölgelere tarım, telekomünikasyon, ulaştırma, inşaat ve üretim gibi alanlarda yapılacak yatırımlar yaptırımlardan muaf tutulacak.

Amerikan firmaları, YPG/PKK'nın işgali altındaki Suriye'nin kuzeydoğu ve kuzeybatısında bölgelere Suriye yaptırımlarına takılmadan artık yatırım yapabilecek.
 

YATIRIMIN SINIRLARINA İLİŞKİN DE BİLGİ VERİLDİ

Açıklamada yatırım lisanslarının coğrafi sınırlarına ilişkin "Suriye'nin kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında rejimin kontrol etmediği alanlar" şeklinde genel bir ifade kullanılması dikkati çekti.

ABD daha önce Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın işgal ettiği Deyrizor'daki petrol tesislerinde faaliyet gösteren bir Amerikan şirketinin yaptırım muafiyetini kaldırmıştı.

PKK/YPG’den El Bab’a roketli saldırı: Yerleşim yerlerini hedef aldılar PKK/YPG’den El Bab’a roketli saldırı: Yerleşim yerlerini hedef aldılar Terör örgütü PKK/YPG, Suriye’nin El Bab ilçesine roketli saldırı düzenledi.
ABD PKK'yı sattı: Masum Türkler'i öldürdüler, Sincar'dan çekilmeli ABD PKK'yı sattı: Masum Türkler'i öldürdüler, Sincar'dan çekilmeli ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Sincar bölgesindeki PKK varlığının Türkiye'yi tehdit ettiğini ifade ederek "Pek çok masum Türk'ü öldürdüler, PKK'nın Sincar bölgesinden çekildiğini görmek istiyoruz" dedi.