ABD Başkanı Joe Biden'ın, 20-24 Mayıs'ta Japonya ve Güney Kore'yi ziyareti öncesi Kuzey Kore'nin füze denemeleri, bölge ülkelerini endişelendiriyor. Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, Kuzey Kore'nin dün fırlattığı "3 füzenin Japon ulusal münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünü" söyledi.

Kişi, Kuzey Kore'nin batı kıyılarından fırlatılan füzelerin 100 kilometre irtifaya ulaştığının ve 350 kilometre seyrettiğinin tahmin edildiğini aktardı. Fırlatmayı "tamamıyla kabul edilemez" diye niteleyen Kişi, "Kuzey Kore'nin bu faaliyetleri, ülkemizin barış ve istikrarını tehdit ediyor." dedi.

Japon Bakan, füzelerin düştüğü Japon Denizi'ndeki (Doğu Denizi) incelemelerde, bölgede seyreden gemi ya da uçaklara yönelik bir hasar saptanmadığını bildirdi. Fırlatmaya yönelik Japonya'nın Pekin Büyükelçiliği vasıtasıyla Kuzey Kore'ye protesto notası verildiği kaydedildi.

KUZEY'İN BU YIL FÜZE DENEMESİ SAYISI 15’E YÜKSELDİ

Göreve geldiği Ocak 2021 sonrası Biden'ın ilk kez Asya'daki güvenlik partnerleri Güney Kore ve Japonya'yı ziyareti öncesi füze deneyen Kuzey Kore, dikkatleri üzerine çekti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün yaptığı açıklamada, "ABD, Kuzey Kore'nin 7'nci kez bu tarz bir füzeyi bu ay deneyebileceğine ilişkin istihbarat aldı." demişti.

Kuzey Kore'de 'koronavirüs' alarmı: İki yıl sonra ilk kez tespit edildi Kuzey Kore'de 'koronavirüs' alarmı: İki yıl sonra ilk kez tespit edildi Dünyanın en kapalı ülkesi olarak bilinen ve özel izinle giriş yapılabilen Kuzey Kore, ülkede iki yıl sonra ilk kez koronavirüs vakası görüldüğünü duyurdu.
Kuzey Kore liderinden yeni karar: Dar kesim pantolon giymek yasaklandı Kuzey Kore liderinden yeni karar: Dar kesim pantolon giymek yasaklandı Geçen sene 'aslan yelesi saç' yasağı ile dünyanın gündemine oturan Kuzey Kore'den yeni bir yasak haberi daha geldi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, ülkede dar kesim pantolon giyilmesini de yasakladı.