Provakatif eylemlerle sık sık iki ülke arası diyaloğu çıkmaza sokacak eylemlere imza atan Yunanistan, yine çok tartışılacak bir harelete imza attı. Öyle ki Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, gayri askeri statüdeki Bozbaba Adası'nı ziyaret gerçekleştirdi.

50'YE YAKIN ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİLER

Türkiye sık sık barış ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi mesajı verirken Yunanistan, Ege Denizi'nde provokatif eylemlerine yenisini ekledi. Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Hardalias, bugün helikopterle Türkiye'ye 80 kilometre uzaklıktaki Bozbaba Adası'nı ziyaret etti.

Yunan üst düzey yetkililerin, bu yıl gayri askeri statüdeki adalara 50'ye yakın ziyaret gerçekleştirdiği bildirildi.

Yunan tarafının uluslararası sözleşme ve anlaşmalara aykırı bu faaliyetleri sıklaştırmasının "provokasyon" amaçlı olduğu belirtilirken Ege'de binlerce ada varken ziyaret için özellikle bu adaların seçilmesinin başka bir anlamı olamayacağı kaydedildi.

Askeri kaynaklar, Yunan yetkililerin tansiyonu artırmak yerine bu tip ziyaretleri durdurmalarının, iki ülke ilişkileri açısından taşıdığı öneme işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a rest: Başının çaresine baksın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a rest: Başının çaresine baksın Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı çıkışı gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan Atina ile Ege Adaları arasındaki gerginlik ile ilgili sorulan soruya 'Dürüst siyasetçi karşımda olmadığı sürece görüşmeyeceğimi söyledim. Yunanistan başının çaresine baksın." ifadelerini kullandı.

ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a çağrı: Gerilimi azaltmaya devam etmesini istiyoruz ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a çağrı: Gerilimi azaltmaya devam etmesini istiyoruz Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye-Yunanistan arasındaki gerilime ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye ve Yunanistan birlikte çalışmaya teşvik edildi.

Dışişleri'nden Almanya'ya Yunanistan tepkisi Dışişleri'nden Almanya'ya Yunanistan tepkisi Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bilgiç, "Alman Sözcü'nün ülkemizin hava sahasını ihlal eden uçuşlar gerçekleştiren ve uçaklarımızı taciz eden taraf Yunanistan olmasına rağmen, ülkemize mesnetsiz iddialar yöneltmesi kabul edilemez." dedi.

Erdoğan 5 önemli mesaj verdi, Atina'nın rolüne tepki gösterdi: Yunan gönüllü figüran Erdoğan 5 önemli mesaj verdi, Atina'nın rolüne tepki gösterdi: Yunan gönüllü figüran Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında Yunanistan'la gerilimin yanı sıra sıcak gündemi değerlendirdi, 5 önemli mesaj verdi.

Yunan'ı BORA korkusu sardı: Türkler isterse Atina'yı vurabilir Yunan'ı BORA korkusu sardı: Türkler isterse Atina'yı vurabilir Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum. Yunanistan'ı pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyorum" sözleri Yunan medyasında ciddi yankı uyandırdı. Türkiye'nin olası operasyonlarını analiz eden ülke medyasında son olarak milli üretim olan balistik füze sistemi BORA konuşuldu. BORA'nın menzilinin Atina'ya kadar ulaşabileceğine dikkat çekildi.

Yunan vekilden Miçotakis'e 'Türkiye' tepkisi: Bizi kullanıyorlar Yunan vekilden Miçotakis'e 'Türkiye' tepkisi: Bizi kullanıyorlar Yunanistan Parlamentosunda, Başbakan Miçotakis'in Türkiye karşı söylemlerini sert dille eleştirildi. Bir vekil, Yunan halkının tarihten ders alması gerektiğini söyleyerek "Büyük güçler bizi kullanıyor" dedi.