Bulgaristan’daki koalisyon hükümeti düştü. Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov'un kurduğu koalisyon hükümeti, eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin verdiği gensoru önergesi sonrası mecliste yapılan güven oylamasını kaybetti. Petkov hükümeti, göreve başlamasından 6 ay sonra yapılan güven oylamasında, 240 sandalyeli mecliste 123 milletvekili hükümet aleyhinde, 166’sı ise hükümet lehinde oy kullandı.

MECLİS'TE EN ÇOK SANDALYEYE SAHİP DEĞİŞİME DEVAM PARTİSİ HÜKÜMETİ KURACAK

Değişime Devam Partisi (PP), Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Demokratik Bulgaristan Partisi (DB) oluşuyordu. Koalisyon hükümetinin ortaklarından Slavi Trifonov liderliğindeki Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi ise, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ile ilgili politikasını bahane ederek 8 Haziran’da koalisyondan ayrılmıştı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in anayasaya göre meclisteki en çok sandalyeye sahip olan PP’ye tekrar hükümeti kurma görevi verecek, ardından PP’nin hükümeti kurmakta başarısız olması halinde söz konusu görev GERB’e geçecek. GERB’inde başarısız olması halinde Radev, meclisteki herhangi bir partiye bu görevi verecek ve hükümetin kurulamaması halinde erken seçim kararı alacak.

Öte yandan Bulgaristan’da geçtiğimiz yıl 3 kez genel seçimler için sandık başına gidilmiş, Petkov hükümeti ise 13 Aralık 2021 tarihinde güvenoyu alarak göreve başlamıştı.

Naomi Campbell’e Bulgaristan’da ırkçılık: Siyahi olduğu için havaalanında eşyalarını aradılar Naomi Campbell’e Bulgaristan’da ırkçılık: Siyahi olduğu için havaalanında eşyalarını aradılar Arkadaşları, süper model Naomi Campbell’in, geçen ay moda çekimleri için geldiği Bulgaristan’da ırkçılığa maruz kalmaktan dertli olduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı Soylu: Bulgaristan'a yeni bir sınır kapısı kurabiliriz İçişleri Bakanı Soylu: Bulgaristan'a yeni bir sınır kapısı kurabiliriz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bulgar mevkidaşıyla görüştü. İkili, yeni bir sınır kapısı yapılması konusunu konuştu.

Bulgaristan Başbakanı Petkov maaşını Ukrayna’ya silah alınması için bağışladı Bulgaristan Başbakanı Petkov maaşını Ukrayna’ya silah alınması için bağışladı Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, ülkede Ukrayna’ya silah yardımı yapılmasına yönelik tartışmalar sürerken bir aylık maaşını Ukrayna’ya silah alınması için bağışladı. Petkov, sosyal medya hesabından Bulgaristan vatandaşlarına seslenerek maaşlarını bağışlamaları konusunda çağrıda bulundu.