Rusya ile aylardır süren çetin bir savaşın içinde olan Ukrayna, etkili silah sistemleriyle üstünlük kurmaya çalışıyor. Bu kapsamda Türk SİHA'larının yanı sıra ABD SİHA'larıyla da savaşan Ukrayna'da büyük hayal kırıklığı yaşandı. Öyle ki; Ukraynalı askeri yetkililerin, ABD tarafından sağlanan "Gri Kartal" lakaplı MQ-9 Reaper İnsansız Hava Uçağı'nı beğenmediği belirtildi. Pilotların hem ucuz hem de Rus hava savunmasına karşı daha etkili olan Türk SİHA'sı Bayraktar TB-2'yi tercih ettiği bildirildi.

SİHA'LARA KARŞIN YETERSİZ

ABD merkezli Foreign Policy dergisinde yer alan haberde, Gri Kartal'ın giderek daha dayanıklı hale gelen Rus hava savunma sistemlerine karşı etkili olmayacağına yönelik Ukrayna ordu içerisinde tartışmalar yaşandığı belirtildi.

Haberde, Ukrayna'nın hem ucuz hem de Rus savunma sistemlerine karşı etkili olan Türk SİHA'sı Bayraktarlara karşın ABD SİHA'sının yetersiz olduğunu düşündüğü aktarıldı.

Habere göre, çok sayıda Ukraynalı askerli yetkili, cephe hattı havacıları ve genelkurmay başkanı arasında SİHA'lar konusunda anlaşmazlık var.

"BURASI AFGANİSTAN DEĞİL"

Bir Dış Politika dergisine konuşan ve ismini vermek istemeyen Moonfish adlı bir pilot, "Gri Kartalları savunmuyoruz" diyerek, genelkurmayın insansız hava araçları savunduğunu söyledi. Pilot, "Düşman hava savunması nedeniyle bizim durumumuzda bu kadar pahalı insansız hava araçları kullanmak çok tehlikeli, burası Afganistan değil" diye ekledi.

Hem Ukraynalı hem ABD'li yetkililer, Gri Kartalların gelişmiş Rus hava savunma sistemleri tarafından vurulabileceğinden giderek daha fazla endişe duyuyor.

BU SİHA'lar, ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı tek yönlü kamikaze İHA araçlarından daha az olan, yalnızca 5 mil uzaklıktaki hedefleri vurabilen Hellfire füzeleriyle donatılmış durumda.

Bir başka Ukraynalı savaş pilotu ise 10 milyon dolarlık Gri Kartalların bir ya da iki görevden daha fazla hayatta kalabileceğinden şüpheli olduğunu söyledi.

Ukraynalı pilotlar, hava kuvvetlerinin Kiev savaşı sırasında çoğunlukla Bayraktar TB-2'leri kullanarak Rus zırhlı ilerlemelerini önemli ölçüde engellediğini söylüyor.

Alman basınından Bayraktar TB2 analizi: Geleceğin 5 kritik silahından biri Alman basınından Bayraktar TB2 analizi: Geleceğin 5 kritik silahından biri Teknik özellikleri ve performansıyla tüm dünyanın dikkatini çeken Bayraktar TB2 SİHA’ları, Ukrayna’daki başarısı ile gözleri bir kez daha üzerine çekti. Baykar savunma tarafından geliştirilen yerli ve milli insansız hava araçları bu sefer de Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’a haber oldu. Gazetede yer alan haberde binin üzerinde yapılan analizler sonucu Bayraktar TB2’lerin kritik 5 silah arasında yer aldığı ve gelecekteki savaşlarda muhtemel aktif rolünden bahsedildi.

Bayraktar AKINCI TİHA yine yaptı yapacağını! 30 kilometre uzaklıktaki hedefi tam isabet vurdu Bayraktar AKINCI TİHA yine yaptı yapacağını! 30 kilometre uzaklıktaki hedefi tam isabet vurdu Bayraktar AKINTI TİHA başarılı atış testleriyle adından söz ettiriyor... Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI projesinde önemli bir gelişme daha yaşandı. Baykar'ın geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA KGK ile yaptığı ilk atış testini başarıyla tamamladı.

Bayraktar TB2 listeleri altüst etti! Türkiye'nin ihracat şampiyonu değişti... İHA ve SİHA'lar damga vurdu Bayraktar TB2 listeleri altüst etti! Türkiye'nin ihracat şampiyonu değişti... İHA ve SİHA'lar damga vurdu Türkiye İhracatçılar Meclisi, 27 sektörün ihracat şampiyonlarını açıkladı. Muharebe sahasındaki başarısıyla bulunduğu bölgede dengeleri değiştiren milli insansız hava araçları (İHA) üreten Baykar Teknoloji zirvenin yeni sahibi oldu.

Rusya, Bayraktar TB2'yi örnek gösterdi: Daha iyisini yapacağız Rusya, Bayraktar TB2'yi örnek gösterdi: Daha iyisini yapacağız Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, üretecekleri yeni SİHA'lar için Bayraktar TB2'yi örnek gösterip iddialı açıklamalarda bulundu: Daha iyisini yapacağız...

Önce Ukrayna'ya sonra kendilerine! Savunma Bakanı açıkladı: Bayraktar TB2 almak istiyoruz Önce Ukrayna'ya sonra kendilerine! Savunma Bakanı açıkladı: Bayraktar TB2 almak istiyoruz Bayraktar TB2'ler dünya gündeminde yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Litvayna, Ukrayna'ya bağışlamak üzere Bayraktar almak için kampanya başlatmıştı. Bu kez kendileri için harekete geçtiklerini belirten Litvanya Savunma Bakanı, Türkiye'den Bayraktar TB2'ler dahil olmak üzere askeri muharebe İHA'ları almak istediklerini açıkladı.