Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kritik görüşmenin ardından Andersson sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

'SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM'

Andersson, paylaşımında "Bugün erken saatlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsveç'in NATO başvurusuyla ilgili güzel bir görüşme gerçekleştirdik. Gelecek hafta Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer müttefik ülke liderleriyle bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Zirve öncesi Erdoğan ile sürecin ilerlemesinin önemi konusunda görüş birliğine vardık." ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN GÖRÜŞMEDE UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsveç'in NATO üyelik talebine dair hususlar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede İsveç'in terörle mücadele gibi Türkiye için önem arz eden temel konularda adım atması gerektiğini yineledi.

İsveç'in terör örgütü PKK/PYD/YPG'ye karşı somut tavır değişikliğine gitmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu noktada İsveç'ten Türkiye'nin endişelerini giderecek elle tutulur bir açılım görmediklerini ifade etti.

Silah ambargosu ve savunma sanayisi sektörüne yönelik yasal ve fiili kısıtlamaların kaldırılmasının yanı sıra iade ve sınır dışı taleplerinin karşılanmasını da beklediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu hususlarda bağlayıcı taahhütleri somut ve net uygulamalarla birlikte görmek istediklerini kaydetti.

İsveç'ten terör örgütü YPG/PKK hakkında skandal karar: Soruşturma sonlandırıldı İsveç'ten terör örgütü YPG/PKK hakkında skandal karar: Soruşturma sonlandırıldı İsveç polisi, terör örgütü YPG/PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı ve örgüte ait görsellerin projeksiyonla binalara yansıtıldığına dair sosyal medyada dolaşan paylaşımlarla ilgili yürüttüğü soruşturmayı sonlandırdı.

NATO'ya girmek isteyen İsveç'ten skandal terör propagandası: YPG'li terörist devlet kanalına çıktı NATO'ya girmek isteyen İsveç'ten skandal terör propagandası: YPG'li terörist devlet kanalına çıktı NATO'ya üye olmak isteyen İsveç, skandal bir hareketle gündeme oturdu. Terör örgütü YPG/PKK'nın eleşbaşlarından Mazlum Abdi kod adlı Ferhat Abdi Şahin SVT kanalına konuştu.

Stoltenberg'den Türkiye vurgulu Finlandiya ve İsveç açıklaması: Kısa sürede üye olmaları mümkün değil Stoltenberg'den Türkiye vurgulu Finlandiya ve İsveç açıklaması: Kısa sürede üye olmaları mümkün değil NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvuruları hakkında Türkiye'nin güvenlik endişelerinin gidermek için çalıştıklarını, üyeliklerin çok kısa sürede mümkün olmayabileceğini söyledi.