24 Şubat 2022 tarihinde, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş, tüm şiddetiyle sürüyor. Savaşta önemli noktaların yönetimini kaybetmeye başlayan Ukrayna, bu defa da stratejik önemi bulunan Severodonetsk şehrinin kontrolünü kaybetti.

"TÜM SOL KIYI BÖLGESİ KONTROL ALTINDA"

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, yaptığı açıklamada, sözde Luhansk Halk Cumhuriyeti birlikleri ile Rus askeri birliklerinin operasyonları sonucunda Luhansk bölgesinde Severodonetsk ve Borovskoye şehri ile Voronovo ve Sirotino yerleşim birimlerinin kontrol altına alındığını belirtti.

Böylece Ukrayna güçlerinin Azot fabrikasını direniş merkezi haline getirme girişiminin de engellendiğini kaydeden Konaşenkov, "Severodonetsk ve Borovskoye şehrinin kurtarılmasıyla birlikte (sözde) Luhansk Halk Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Severskiy Donets'in (Donets nehri) tüm sol kıyı bölgesi bu yönetimin tam kontrolü altına girdi." ifadelerini kullandı.

Ukrayna, askeri güçlerini Severodonetsk'ten çekiyor Ukrayna, askeri güçlerini Severodonetsk'ten çekiyor Ukrayna'nın Luhansk Bölge Askeri Yönetimi Başkanı Sergey Gayday, Ukrayna güçlerine Severodonetsk'ten çıkması emri verildiğini söyledi.

Ukrayna’dan ‘Gri Kartal’ isyanı: ABD SİHA’sı Bayraktar’ı mumla arattı Ukrayna’dan ‘Gri Kartal’ isyanı: ABD SİHA’sı Bayraktar’ı mumla arattı Ukrayna Hava Kuvvetleri'nde görevli pilotların, ABD yapımı SİHA Mq-9 Reaper'ı Rus hava savunmasına karşı etkisiz olduğu için Ukrayna Genelkurmay Başkanı'na şikayet ettiği öğrenildi. Ukraynalı pilotların, Bayraktar TB-2'yi daha etkin gördüğü ifade edildi.

Rusya, Ukrayna’nın kayıplarını açıkladı: 208 uçak, 132 helikopter, 3 bin 696 tank ve zırhlı araç Rusya, Ukrayna’nın kayıplarını açıkladı: 208 uçak, 132 helikopter, 3 bin 696 tank ve zırhlı araç Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna işgaline katılan Rus birliklerinin faaliyetlerine ilişkin bilgiler verdi. Ukrayna ordusuna ait 208 uçak, 132 helikopter, 3 bin 696 tank ve zırhlı aracı imha ettiklerini açıkladı.

Rusya Ukrayna'yı Karadeniz'den vurdu: Kritik noktalara ard arda fırlattılar Rusya Ukrayna'yı Karadeniz'den vurdu: Kritik noktalara ard arda fırlattılar Rusya-Ukrayna savaşında kritik noktalar tek tek hedef alınıyor. Rusya’nın Karadeniz’de konuşlu olan filosundan fırlatılan 4 adet Kalibr tipi seyir füzesi ile Ukrayna’nın askeri altyapısı hedef alındı.