Afrika kıtasının petrol ve doğalgaz zengini ülkesi olan Nijerya'da tespit edilen petrol rezervleri yaklaşık 37 milyar varil ve ülke dünyadaki rezervlerin yüzde 3,1'ine sahip. Bu yönden bu kadar zengin olan bir ülke yılın ilk 6 ayında ham petrol hırsızları yüüznden 1.4 milyarlık bir zaraa girdi.

ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN TEHDİT

Nijerya Petrol Üretim Düzenleme Komisyonu (NUPRC) Başkanı Gbenga Komolafe, yaptığı açıklamada, ülkede devam eden ham petrol hırsızlığının ülke ekonomisi için bir tehdit olduğunu belirtti.

Komolafe, bu yılın 2022'nin ilk yarısında üretilen 141 milyon varil petrolün 132 milyon varilinin ihracat terminallerinden alınabildiğini kaydetti.

9 MİLYON VARİL PETROL KAYBEDİLDİ

Ülkede ocak-haziran petrol hırsızlığının 1,4 milyar dolar zarara mal olduğunu vurgulayan Komolafe, "Bu, ham hırsızlık nedeniyle 9 milyon varilden fazla petrolün kaybedildiğini gösteriyor. Bu eğilimi durdurulmazsa, Nijerya ekonomisine yönelik bir tehdit oluşturmaya devam edecek." ifadesini kullandı.

Komolafe, ham petrol hırsızlığının 2021'de günde 103 bin varilden bu yılın ilk yarısında günde ortalama 108 bin varile yükseldiğini kaydetti. Nijerya'da 200'den fazla yasa dışı petrol rafinerisi faaliyet gösteriyor. Ülkede son iki haftada 3,8 milyon litre çalıntı ham petrol ele geçirilmişti. 

Nijerya'nın eski Senato Başkan Yardımcısı ve eşi organ ticaretinden yakalandı Nijerya'nın eski Senato Başkan Yardımcısı ve eşi organ ticaretinden yakalandı Nijerya’nın eski Senato Başkan Yardımcısı Ike Ekweremadu ve akademisyen eşi Nwanneke Ekweremadu bir çocuğu organ ticareti için Birleşik Krallık’a göndermeye çalışırken yakalandı.

Nijerya'dan maymun çiçeği tedbiri: Vahşi hayvan eti satışı yasaklandı Nijerya'dan maymun çiçeği tedbiri: Vahşi hayvan eti satışı yasaklandı Nijerya, maymun çiçeği virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla vahşi hayvan eti satışını yasakladığını duyurdu.

Nijerya'daki silahlı baskında 48 kişi hayatını kaybetti Nijerya'daki silahlı baskında 48 kişi hayatını kaybetti Nijerya'nın Zamfara eyaletinde köylere düzenlenen silahlı saldırıda 48 kişi canından oldu.