Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu yerel saatle 13.56’da kuzeydoğu ve güneybatıdaki karasularımıza çok sayıda Dongfeng balistik füze fırlattı. Savunma sistemlerimiz devreye girerken, durumu çeşitli araçlarla izledik. Bölgesel barışı tehlikeye atan bu tür mantıksız eylemleri kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’in Tayvan ziyaretinin ardından Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Tayvan’a en yakın 6 noktada gerçek füze ve mermilerin kullanıldığı bir tatbikata başladı.

BALİSTİK FÜZE FIRLATTI

Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu yerel saatle 13.56’da kuzeydoğu ve güneybatıdaki karasularımıza çok sayıda Dongfeng balistik füze fırlattı. Savunma sistemlerimiz devreye girerken, durumu çeşitli araçlarla izledik. Bölgesel barışı tehlikeye atan bu tür mantıksız eylemleri kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

TAYVAN’IN DOĞUSUNDAKİ HEDEFLER VURULDU

Çin Doğu Harekat Alan Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, gerçek mühimmat kullanılarak uzun menzilli füze atışları yapıldığı ve farklı türlerde konvansiyonel füzeler fırlatılarak Tayvan’ın doğusundaki hedeflerin başarıyla vurulduğu bildirildi. Çin devlet medyası, 7 Temmuz’a kadar devam edecek tatbikatlar esnasında Dongfeng-17 orta menzilli hipersonik füzeler ve Dongfeng-11 kısa menzilli balistik füzeler dâhil olmak üzere farklı türlerde füzeler kullanılacağını belirtmişti.

Çin’de gerilim sürüyor: Tayvan lideri, "ulusal davaya ihanet" etmekle suçlandı Çin’de gerilim sürüyor: Tayvan lideri, "ulusal davaya ihanet" etmekle suçlandı ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan’a ziyareti Çin’i kızdırdı. “Ateşle oynayanın sonu iyi olmaz” açıklamasında bulunan Çin, ABD’yi tehdit etti. Pelosi’nin Tayvan ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Çin hükümeti birçok yaptırımı hayata geçirdi. Pekin, sınırda askeri tatbikatlara başladı. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Tayvan lideri Tsai Ing-wen'i "ulusal davaya ihanet" etmekle suçladı.